Tekir Havzası'nın fiziki coğrafyası
Physical geography of Tekir basin
  1. Tez No: 249617
  2. Yazar: CAHİT EDİKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRULLAH KANADIKIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tekir Havzası, Akdeniz Bölgesinin Adana Bölümünde yer almakta olup Akdeniz Bölgesiyle Doğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgesinin birbirine yaklaştığı kısımda bulunmaktadır. Tekir Havzası fiziki çevre özellikleriyle Kahramanmaraş'ın ilginç yörelerinden biridir. Hem jeolojik hem de jeomorfolojik özellikler yönünden çok farklı özellikleri olmasına rağmen yeterince araştırılmayan sahalardan birisi olması tez için bu sahanın seçilmesinde etkili olmuştur. Araştırma yapılırken öncelikle literatür taranarak sahanın özellikleri ile ilgili materyal ve haritalar toparlanmaya çalışılmıştır. Havza'nın araştırılması için gerekli olan veriler tam olarak yeterli olmamasına rağmen zaman zaman yorumlamalarda yapılmıştır. Araziyi daha iyi tanımak için gezi ve gözlemler yapılarak bir süre arazide de kalınmıştır. İnceleme sahasının fiziki coğrafya özellikleri incelenip yöredeki insan faaliyetlerine etkisi irdelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma gezi ve gözleme dayalı bir incelemedir. Doğal çevrenin insanların yaşamına etkisini de göz ardı etmemek gerekmektedir. Buna bir örnek olarak Havza'nın kuzeyini verebiliriz. Bu alanda yer şekillerinin engebeli, arazinin karstik saha olması nedeniyle yöre insanı tarımdan çok hayvancılıkla meşgul olmaktadır. Bu seçimde yükseltinin tarıma olumsuz etkisinin de rolü vardır. Havza'nın genelinde rölyefin çok engebeli olması birçok faaliyeti kısıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Tekir Basin's position is in Adana part of Mediterranean Region and furthermore this Basin is in the interface of Mediterranean Region. Eastern Anatolia Region and Central Anatolia Region, Tekir Basin is one of the interesting locales of Kahramanmaraş through its characteristic of physical environment. Even though; it has various geologic and geomorphologic characteristics, it has not been investigated properly yet. So, this is the reason why this Basin was chosen for this study. In this study, firstly, literature is combed out and the related materials of this region. As, information about this Basin are not enough for a study, interpretation method is used. So as to have a realistic research about this region, besides some excursions and observations, a residential research is done in this region. Having examined the physical geographical features of this area, it is aimed to be informed about the effects on human activity. This study is based on a analysis of excursions and observations. Affects of Natural environment on human life should also be considered. North of This Basin can be an example of this explanation. As the undulating and karts land, people do not work in agriculture; they mostly work in livestock because of negative effect of height. Undulating of relief throughout the Basin constrains most activity.