Türkiye'de faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin veri zarflama analizi yöntemi ile etkinliğinin ölçülmesi
Measurement of the insurance companies operating in Turkey with data envelopment analysis method efficiency
  1. Tez No: 642583
  2. Yazar: FARUK YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL HALİT ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sigorta sektörünün, ekonomik anlamda gelişmiş ülkelerin finans sisteminde oluşturduğu fon kaynağı ile büyük bir öneme sahip olduğu bilinmektedir. Son yıllarda yapılan yeni çalışmalar ve düzenlemeler neticesinde, Türkiye'de sigortacılık değer kazanmaya başlamış ve oluşturduğu fon kaynağı ile ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Değer kazanan sigorta sektörü aynı zamanda yoğun bir rekabet ortamında faaliyetlerini devam ettirmektedir. Yaşanan rekabet sonucunda; performans, verimlilik ve etkinlik gibi kavramlar büyük önem kazanmıştır. Performans, kurumların başarısını, diğer bir ifade ile hedeflerine ulaşma seviyesini, kaynaklarını ne kadar etkin ve verimli kullandığını belirleyen bir kavramdır. Performans değerlendirmesini yapabilmek için kullanılan yöntemlerden biri etkinlik analizidir. Etkinlik analizinde parametrik ve parametrik olmayan yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmamanın amacı, kurumların etkinlik analizinin yapılmasında kullanılan yöntemlerden biri olan Veri Zarflama Analizi (VZA) ile Türkiye'de faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin toplam, teknik ve ölçek etkinliklerinin ölçülerek analiz edilmesidir. Çalışmada ilk olarak; sigortacılığın kavramsal ve teorik çerçevesi açıklanmış, ikinci olarak; verimlilik, etkinlik kavramı, VZA ve kullanılan modeller hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde; Türkiye'de faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin VZA girdi ve çıktı yönelimli CCR ve BCC modelleri kullanılarak toplam, teknik ve ölçek etkinlikleri analiz edilmiş ve süper etkinlik modelleri ile şirketlerinin etkinlik sıralamaları hesaplanmış ve incelenmiştir. Ölçüm, Microsoft Office Excel altında çalışan DEA-Solver programı ile yapılmıştır. Çalışmada kullanılacak veriler T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı 2018 yılına ait Sigortacılık ve Bireysel Emeklilik Faaliyet Raporlarından alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that the insurance sector has great importance in the financial system of economically developed countries with the funding source it creates. In studies conducted recently and regulations established in the recent years, insurance has started to gain value in Turkey and has contributed to the country's economy. As it gains value, the insurance sector continues its activities in an intense competitive environment. As a result of this competition; concepts such as performance, productivity and efficiency have gained great importance. Performance is a concept that determines the success of organizations, in other words, the level of achieving their goals and how actively and efficiently they use their resources. One of the methods used for performance evaluation is efficiency analysis. Parametric and non-parametric methods are used in efficiency analysis. The purpose of this study is using Data Envelopment Analysis (DEA) to analyze the efficiency of institutions insurance companies operating in Turkey total, technical and scale activities. Firstly, the conceptual and theoretical framework of insurance has been explained. Then, productivity, efficiency concept, DEA and the models used are described in detail. In the third section; DEA input and output-oriented insurance companies operating in Turkey using the CCR and BCC models total, technical and scale activities were analyzed and the efficiency rankings of the companies with super efficiency models were calculated and examined. The measurement was done with the DEA-Solver program running under Microsoft Office Excel. The data used in the study was taken from the Insurance and Private Pension Annual Reports of the Ministry of Treasury and Finance for 2018.