Prof. Dr. Ali Nihad Tarlan'ın bazı makalelerinin güncelleştirilmesi
The updating of some articles Of Prof. Dr. Ali Nihad Tarlan
- Tez No: 249618
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ALTINZENCİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Cumhuriyetten sonra resmi yazışma dilinde, sanat ve ilim dilinde Arapça ve Farsça kelimeler uzun süre etkili olmuştur. Cumhuriyetin ilk yıllarında yazılan, yayınlanan eserlerimizde de yüzlerce Arapça ve Farsça kelimelerin yoğun bir şekilde kullanıldığını görüyoruz. Bu dönemde yazılmış birçok eser bu yüzden günümüz nesli tarafından yeterince anlaşılmamaktadır. Bunun için yaş ve kültür gruplarına bu dönem eserlerinin pek çoğunun güncelleştirilmiş, yeniden düzenlenmiş yayınları yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Bu sebepten öncelikle bir sanat, bir bilim ile alakalı yayınlamış bilimsel makalelerin mutlaka günümüz neslinin anlayabileceği bir dille sadeleştirilip güncelleştirilmesi gerekmektedir. Bu anlamda böyle bir çalışma yapmaya ihtiyaç duyulmuştur. Bu dönemde Prof. Dr. Ali Nihad Tarlan tarafından kaleme alınan özellikle metin şerhi ve edebiyat ile alakalı günümüz edebiyatçılarına ışık tutan Edebiyat Meseleleri adlı eserde geçen makaleler günümüz neslinin anlayacağı bir dille güncelleştirilmiştir. Bu çalışmada günceleştirmeler akademik disiplin içerisinde sık sık sözlüklere müracaat edilerek, metinler defalarca gözden geçirilerek ve karşılıklı okumalarla makalelerde geçen cümleler ve kelimeler en doğru anlamlarıyla verilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda güncelleştirilmesi yapılan kelimeler için bir sözlük hazırlanmış ve çalışmanın sonuna eklenmiştir. Bu güncelleştirme çalışması Osmanlı Türkçesi'nde kullanılan kelimeleri bilmeyen yeni nesillere eserlerimizi ve bu yolla kültür değerlerimizi tanıtmak için önemli bir faaliyettir. Bu tür güncelleştirilmesi zorunlu metinler, ancak bu şekilde akademik bir disiplin içerisinde günceleştirildiğinde ahenklerini, içsel anlamlarını, yazınsal niteliklerini koruyabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
After Republic, in the language of official correspondence, in the language of art and science Arabic and Persian words have been effective for a long time. Hundreds of Arabic and Persian words were used intensively in the works written and published in the early years of the republic. Many works written in that period can not be understood clearly by today?s generation. So that, updated and revised publications of most of the Works of that period heve been made and being continued fort he age and cultural groups. Therefore, firstly published scientific articles related with an art and science must certainly be simplifred and updated in order to make new generation understand. In this sense, ıt is needed to do such kind of study. The articles written by Prof.. Dr. Ali Nihad Tarlan in the literary ıssues shed light on today?s writers about the annotation and literature, were updated with a language as to make the new generation understand ıt better. In this study, updates in the discipline of academy, were done by using dictionaries, texts being reviewed several times, and by reading mutualy to give the most correct meanings of the sentences and Works that were in the article. At the end of the study, a dictionary was prepored fort he words updated and included to the end of the study. This update study is of vital importance in terms of introducing Ottoman Turkısh words that weren?t known by the new generation and there by introducing our cultural values. This type of must be updated texts will be able to protect their harmony, inner meaning literary qualities within this kind of academic discipline and update.