KOBİ'lerin internet bankacılığına adaptasyonu: Orta Anadolu bölgesinde anket uygulaması
Adaptation of SMSE to internet banking: Survey application in Middle Anatolian region
- Tez No: 249625
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
İnternet bankacılığı Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ) zaman ve maliyet tasarrufu sağlamanın yanında, rekabet avantajı yaratma, mekândan bağımsız işlem yapabilme ve bankacılık işlemlerinin kişiselleştirilebilmesi gibi son derece önemli avantajlar da sunmaktadır. Buna karşılık, internetin güvenliğinden duyulan şüphe halen internet bankacılığı kullanımı karşısında önemli bir engel olarak varlığını devam ettirmektedir.Orta Anadolu'da (Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray) faaliyette bulunan KOBİ'lerin internet bankacılığı hizmetlerini kullanma yoğunluğunu ve yeterliliğini belirlemeyi amaçlayan bu çalışma, rastgele seçim yöntemi ile belirlenen 181 KOBİ'ye anket uygulaması yapılarak gerçekleştirilmiştir. Anket uygulaması yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Uygulanan anket toplam 34 sorudan oluşmaktadır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılarak tanımlayıcı istatistiklere ulaşılmış ve t-testi, tek-yönlü ANOVA, çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) ve parametrik olmayan hipotez testleri kullanılarak bulgular bilimsel çerçevede değerlendirilmiştir.Çalışmanın sonuçlarına göre, internet bankacılığı özellikle havale ve EFT işlemleri için sıklıkla kullanılmaktadır. Araştırmada elde edilen sonuçlardan çıkartılan genel kanı, Türkiye'deki KOBİ'lerin internet bankacılığı kullanım oranı ve sıklığının, yapılan yatırımların oranı ile karşılaştırıldığında, hedeflenen seviyenin gerisinde kaldığı; ancak hedeflenen seviyeye gelme konusunda ise Türkiye'nin önemli bir potansiyele sahip olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
Internet banking offers important advantages such as creation of competitive advantage, transaction of location independent and personalization of banking operation besides provides time and cost saving for Small and Medium Size Enterprises (SME). On the other hand, doubt related to internet security is also an important obstacle for using of internet banking.This study which aimed to determine usage density and sufficiency of internet banking services of SMEs in Middle Anatolian (Konya, Karaman, Niğde and Aksaray) was implemented on 181 SMEs which were determined with random selection technique by using survey application. The surveys were applied through face to face conversation. The survey consisted of 34 questions. Descriptive statistics were reached by analyzing the gathered data via using SPSS package programme and findings were evaluated in a scientific framework by using t-test, unidirectional ANOVA, multivariable variance analysis (MANOVA) and nonparametric hypothesis tests.According to the findings of the study internet banking is used especially for money order and electronic fund transfer (EFT) frequently. General opinion which was extracted from the study results is that usage and density rates of internet banking of SMEs are below the aimed level comparing to the investment rates in Turkey but Turkey has an important potential about reaching to the aimed level.