Anadolu öğretmen liselerinde okutulan öğretmenlik meslek bilgisi derslerinin, öğrencileri öğretmenlik mesleğine yöneltmedeki etkisinin değerlendirilmesi
The assessment on the influence of the ?teaching vocational courses? given at the anatolian teacher training high schools for orientation to teaching as a profession
  1. Tez No: 249624
  2. Yazar: MEHMET KUMRU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK YAŞAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, Anadolu Öğretmen Liselerinde okutulan öğretmenlik meslek bilgisi derslerinin öğrencileri öğretmenlik mesleğine yöneltmedeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Zonguldak İMKB Anadolu Öğretmen Lisesinde öğrenim gören öğrencilere öğretmenlik mesleği tutum ölçeği uygulanmıştır. Öğretmenlik mesleği tutum ölçeği, 35 maddeden oluşan likert tipi bir ölçek olup, ölçek Zonguldak İMKB Anadolu Öğretmen Lisesinde öğrenim gören 300 öğrenciye uygulanmıştır. Geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan ölçek, öğretmenlik mesleğiyle ilgili üç temel yapı (sevgi, değer ve uyum) faktörlerini cinsiyet, sınıf düzeyi, bölüm ve meslek derslerini alıp-almama durumu gibi alt faktörlerle ilişkilendirilmiştir. Öğretmenlik Meslek Bilgisi derslerinin öğrencileri öğretmenliğe yöneltmedeki etki düzeyleri, bu liselerde öğrenim gören öğretmen adaylarına yapılan öğretmenlik mesleği tutum ölçeği doğrultusunda belirlenmeye çalışılmış ve öğretmenlik meslek derslerinin, öğrencileri öğretmenliğe yöneltmede etkili olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to assess the influence of the ?Teaching Vocational Courses? given at the Anatolian Teacher Training High Schools on orienting students to teaching as a profession. As to the purpose of the study, the attitude scales on teaching as a profession had been applied to the students, who are being educated at Zonguldak İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi. The attitude scale on teaching as a profession is a likert-type scale which consists 35 sections and applied to three hundred students, who are being educated at Zonguldak İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi (Zonguldak IMKB Teacher Training High Schools).The scale which was assured on validity and reliability associates three basic structural factors of teaching as a profession such as ?sympathy, dignity, and conformity? with subdivisional factors such as gender, level of grade, taking or non-taking the department and vocational courses. It was endeavored to estimate the influence degree of ?Teaching Vocational Courses? on orienting students to teaching as a profession in accordance with the attitude scale on teaching as a profession which had been applied to the teaching trainees, who are being educated at the particular high school mentioned above, and it is clearly proved that teaching vocational courses are effective on orienting students to teaching as a profession.