Ekonomik entegrasyonun doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki etkisi: Seçilmiş ekonomik entegrasyon örnekleri
The effect of economic integration on foreign direct investments: The case of selected regional economic integrations
  1. Tez No: 249626
  2. Yazar: TUĞBA MISTACOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ÇEŞTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Doğrudan yabancı yatırımları ve ekonomik entegrasyon hareketlerinin ülkelerin büyüme ve gelişmeleri üzerinde etkisinin artması, son dönemlerde bu iki konuda yapılan çalışmaların sayısını da arttırmıştır. Bölgesel entegrasyon anlaşmalarının doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki etkisini inceleyen çalışmalarda genellikle; resmi bölgesel entegrasyon anlaşmalarının bölgesel ticareti ve doğrudan yabancı yatırımı canlandırdığı vurgulanmıştır. Yapılan çalışmalarda genel olarak tek bir bölgesel ekonomik entegrasyonun seçildiği ve birliğe üye olan bu ülkelerin doğrudan yatırımlarında meydana gelen değişmelerin incelendiği görülmektedir. Bu çalışmada ise ekonomik entegrasyonun doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki etkisini incelemek için; Avrupa Birliği (AB), Kuzey Amerika Serbest Ticaret Antlaşması (NAFTA), Güney Doğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN), Güney Amerika Ortak Pazarı (MERCOSUR) olmak üzere dört bölgesel entegrasyon seçilmiş, entegrasyona üyeliğin yarattığı etki gruplar arasında karşılaştırma yapılarak değerlendirilmiştir.Ekonomik entegrasyonun doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla, seçilmiş bölgesel ekonomik entegrasyonlarda doğrudan yabancı yatırımların ve bunların ev sahibi ülkeye girişini etkileyen diğer faktörlerin gelişimi verildikten sonra ekonometrik bir analiz yapılmıştır. Modelde AB grubu için 1993-2007 dönemi, NAFTA, ASEAN ve MERCOSUR grupları içinse ülkelerin 1980-2007 dönemi verileri kullanılarak panel veri analizi yapılmıştır. Analiz sonucuna göre; seçilen bölgesel ekonomik entegrasyonlara üyeliğin ülkelerin doğrudan yabancı yatırımları üzerinde olumlu etkisi olduğu ve bu etkinin seçilen gruplardaki ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Direct foreign investment and economic integration, growth and development of motion effect on the country increased recently in the number of studies conducted in these two issues has also increased. Regional integration agreements on foreign direct investment usually in studies investigating the effect; official regional integration of regional trade agreements and foreign direct investment has portrayed are emphasized. Studies in general, a single regional economic integration and unity has been selected as a member of the changes occurring in this country of direct investment has been examined can be seen. In this study the economic integration of foreign direct investments, the impact to review the European Union (EU), North American Free Trade Agreement (NAFTA), South East Asian Nations Association (ASEAN), South American Common Market (MERCOSUR) on four selected regional integration integration into the effects of membership between the groups were evaluated by comparison.Economic integration of direct foreign investments, in order to reveal the impact, in selected regional economic integration, foreign direct investments and their entry into the host country, other factors affecting the development of econometric analysis have been made. Model for the 1993-2007 period in the EU group, NAFTA, ASEAN and the MERCOSUR group of countries for the 1980-2007 period the data were made using a panel data analysis. According to the analysis results, membership in regional economic integration of the selected countries to have a positive impact on foreign direct investment and selected groups of this effect varies according to countries level of development that have emerged.