Dış kaynaklardan yararlanma yaklaşımı olarak Türkiye'deki kamu kurumlarında alt işverenlik uygulamaları
Subcontracting applicatons in public enterprises which is one approach of outsourcing
  1. Tez No: 249662
  2. Yazar: BERNA GÖKCEN AYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ENDER ALTUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Dış kaynak kullanımı özellikle son yirmi yılda oldukça yaygınlaşmış ve önem kazanmıştır. Dış kaynak kullanımı, bir işletmenin bazı faaliyetlerinde diğer işletmenin kaynaklarını kullanması olarak tanımlanmıştır. Alt işverenlik dış kaynak kullanım yöntemlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Araştırmamızda dış kaynak kullanımı ve alt işverenlik uygulamalarının kamu işletmelerinin maliyetleri düşürmesi ve verimlilik üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. İlk olarak dış kaynak kullanımı ve alt işverenlik kavramlarının farklı bakış açılarına göre tanımları yapılmış, farklı alanları üzerinde durulmuştur. Tanımlamalardan sonra dış kaynak kullanımının kamu işletmelerinde maliyetlere ve verimliliğe olan etkilerine yoğunlaşılmıştır. Bilgiler nitel araştırma yöntemlerinden biri olan görüşme tekniği ile elde edilmiştir. İzmir'deki Kamu İşletmelerinde görevli üst düzey yönetici ve çalışanlar ile görüşülmüştür. Örneklem olarak kamu işletmelerinin seçilmesinin nedeni toplum için önemli olmasıdır. Kamu işletmelerinde üst düzey yöneticilerin değerlendirmeleri dikkate alındığında, alt işverenlik uygulamalarının, işletmelerin maliyetlerinin düşürülmesinde ve verimlilik artışında olumlu katkılarda bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Outsourcing have been widely utilized and become a major source for the organizations especially for the last twenty years. Outsourcing defined as using the resources of exterior firms for different activities. Subcontracting was one way of the outsourcing. In this research, we tired to explain outsourcing and subcontracting terms and effects on public enterprises productivity and cost reduction. Firstly, we provided serious definitions of Outsourcing and Subcontracting in different respects and different types and applications of outsourcing. After the definitions, we concentrate on effects of the outsourcing on public enterprises productivity and cost reduction. The data has been collected by interviewing which was the one methodology of qualitative researches. We interviewed with public officer and managers, who was employee in İzmir Public Enterprises. We chose our survey as public enterprises managers? because of importance for society. We found that, based on assessment of the chief public officer and managers, the practice of subcontracting have made a positive effect on cost reduction and productivity to public enterprises.