Hakimiyet kavramıyla ilgili olarak Tefhimu'l- Kur'an'da yer alan yorumların tahlili
Regarding the concept domination in the comments Tefhimu'l-Kur'an assay be of
- Tez No: 249676
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF IŞICIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tezin Giriş kısmında Tefhimu'l-Kur'an yazarı Seyyid Ebu'l-A'la el-Mevdudi'nin hayatı ve ilmi kişiliği hakkında kısa bir bilgi verilmiştir. Tefsirinin özellikleri tanıtılmaya çalışılmış ve diğer eserlerinden de bahsedilmiştir.Hâkimiyet kavramıyla ilgili olarak Tefhimu'l-Kur'an'da yer alan yorumların tahliline geçmeden önce, siyaset ve siyasetle ilgili kavramlar üzerinde durulmuştur. Siyaset kavramının kavram tanımlaması yapılmış ve siyasetin doğuşu hakkında bilgi verilmiştir.Siyaset kavramıyla çoğu zaman eş anlamlı olarak kullanılan fakat bazı farklı anlamları olan Politika kavramı üzerinde durulmuştur. Mevdudi'nin tefsirindeki yorumlarının politik olmaktan ziyade siyasi içerik taşıdığı dile getirilmiştir. Zira siyaset, hayatın her alanıyla ilgili prensipler sunan bir olgudur ve Mevdudi dinin bu yönünü işlediği için siyaset kavramı da dolayısıyla onun tefsirine girmiştir.Siyaset kavramı üzerine yapılan değerlendirmeden sonra siyasi bir kavram olarak hâkimiyet konusu işlenmiş ve hâkimiyet teorisi farklı yönleriyle dile getirilmeye çalışılmıştır. Sonrasında hâkimiyet kavramına dini, siyasi ve hukuki yaklaşımların nasıl olduğu anlatılmış ve dini yaklaşım içerisinde Kur'an-ı Kerim'de ve İslam tarihinde hâkimiyet konusu anlatılmıştır.Hâkimiyet kavramıyla ilgili olarak felsefi yaklaşımların neler olduğu dile getirildikten sonra bu kavramın kapsamı ve yakın anlamlı diğer kelimeler de açıklanmaya çalışılmıştır. Hâkimiyetin kaynağı ve sahibinin kim olduğuyla ilgili olarak genel bir açıklamadan sonra Mevdudi'nin hâkimiyet anlayışı incelenmiş ve ilah merkezli anlayışı dile getirilmiştir.İkinci bölümde son olarak Mevdudi'nin ayetlere hâkimiyetle ilgili olarak getirdiği yorumlar ve bu yorumların ilk dönem kaynaklarında ele alınışı arasındaki farklar dile getirilmiştir. Hâkimiyet kavramıyla ilgili yorum yapılan diğer kavramlar da maddeler halinde incelenmiştir. Bu kavramlar: Hüküm, hilafet, din, itaat, cihad, şura ve adalet kavramlarıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction of the thesis author in Tefhimu'l-Qur'an al-Sayyid Ebu'lA'la life and scientific were given a brief personality. Tried to introduce the features and commentaries are also other works are mentioned.Regarding the concept of sovereignty in the Tefhimu'l- Kur'an before proceeding with the review of comments, politics and policy-related concepts are emphasized. Definition of the concept of politics and politics has been given information about the birth.Often used as synonymous with the concept of politics, but some of the different meanings of the concept of the policy are emphasized. The comments rather than the political commentary Mevdudi carry political content that has been expressed. Because politics, with all areas of life is a phenomenon that offers principles and committed to this aspect of religion Mevdudi concept in politicstherefore it has entered into commentary.Politics on the concept after the reviews as a political concept of sovereignty and domination theory has a job is tried to bring different aspects of language. After dominatingmiyet to the concept of religious, political and legal approaches have been described how the approach in the Koran and religious history and Islamic rule in the subject is described.Philosophical approach regarding the domination of the concept of what has been expressed that the scope of this concept, and close significant other words were also attempts to explain. The source of sovereignty and the owner who is alreadyAs a general rule without disclosing the understanding Mevdudi's examined were expressed and god-centered concept.The second part of the final rule regarding the verse Mevdudi's comments and the comments broughtbe addressed in the first period, the source of the difference between the invention were expressed. Other concepts related to the concept of sovereignty commented itemized examined. These concepts: Provisions, Caliphate, religion, obedience, jihad, and here the concept of justicedelta.