A tale of two articles: Dominance under article 82 ect and article 2 ecmr
İki maddenin hikayesi: At 82. madde ve ecmr 2. maddede hakimiyet
  1. Tez No: 738647
  2. Yazar: TASVİRE ZEYNEP AYATA
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. JEAN-YVES ART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Europacollege
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
AT özel sektör rekabet hukukunda iki farklı kontrol türü vardır. ECT'nin 82. Maddesi tarafından sağlanan ilk kontrol türü, belirli bir pazardaki rekabet üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu sürece, hakim durumdaki teşebbüsler tarafından gerçekleştirilen suiistimal uygulamalarına yaptırım uygulayan bir ex post kontroldür. İkinci tip kontrol ise özel bir düzenleme ile sağlanmaktadır. Bu kontrol ex ante'dir ve ilgili pazarda bir hakim durum yaratıyorsa veya güçlendiriyorsa rekabet otoritelerinin birleşme, devralma veya ortak girişimi yasaklamasına olanak tanır. Her iki kontrol de aynı konsepte, yani hakim duruma dayanmaktadır. Bununla birlikte, kontrollerin doğası birbirinden önemli ölçüde farklıdır. Tek teşebbüs hakimiyeti açısından, Komisyon, birleşme kontrolü altında, 82. madde için geliştirilen hakimiyet testini uygular. Pazar gücü ve yapısı belirlenirken kullanılan faktörler ile hakim durumun varlığı veya yaratılması aynıdır. Öte yandan, toplu hakimiyet için, ilk olarak 82. madde kapsamında tanınmasına rağmen, Komisyon, ECMR kapsamında mahkemelerin içtihatlarının belirlediği koşullara göre ex post kontrol başvurusunda bulunmuştur. ECMR'nin son reformu, baskınlık testinin uygulanmasında önemli bir fark yaratmadı. Kavramsal bir eki olmasına rağmen, baskınlık testinin temel rolünü zayıflatmamıştır. Komisyon'un ECMR ve 82. Madde kapsamında izlediği yaklaşımda daha sorunlu bir benzerlik, istismar kavramıyla ilgili olanıdır. Bu unsur normalde 82. madde tarafından sağlanan kontrolün önemli bir parçasıdır ancak ECMR'ye dahil edilmemiştir. Ancak, özellikle holding etkileri kapsamında, Komisyonun bu kavramı birleşmelerin rekabete aykırı etkilerini engellemek için kullandığı görülmektedir. Bu uygulama, Komisyonun sadece teşebbüsün önceki suistimal edici davranışını değil, aynı zamanda bir hakim durumun güçlendirilmesini sağlamak için potansiyel suistimal edici davranışını kullandığı iki dönüm noktası vakası ile kanıtlanmıştır. Komisyonun 82. madde ve ECMR kapsamındaki hakimiyet testi açısından uygulaması, bu iki kontrolün AT rekabet hukukunun farklı politika amaçları için öngörülmesi ve birinin ex ante olması anlamında doğası gereği farklı olması bakımından sorunludur. kontrol ve diğeri bir ex post kontroldür. Ancak Komisyonun uygulaması bu önemli farklılıkları dikkate almıyor gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
In the EC private sector competition law there are two different types of control. The first type of control, provided by Article 82 ECT is an ex post control that sanctions abusive practices carried out by undertakings in a dominant position insofar as they have a negative effect on competition in a given market. The second type of control is provided by a special regulation. This control is ex ante and it allows the competition authorities to prohibit a merger, an acquisition or a joint-venture if it creates or strengthens a dominant position in the relevant market. Both controls are based on the same concept, namely dominant position. However, the nature of the controls is significantly different from one another. In terms of single undertaking dominance, the Commission applies, under merger control, the dominance test developed for Article 82. The factors used when determining market power and structure and the existence or creation of dominant position are the same. On the other hand, for collective dominance, although it has first been recognized under Article 82, the Commission has applied for the ex post control the conditions set out by the case law of Courts within the scope of the ECMR. The recent reform of ECMR has not made a significant difference in the application of the dominance test. Although it has a conceptual addition it has not undermined the fundamental role of the dominance test. A more problematic similarity in the approach followed by the Commission under ECMR and Article 82 is the one concerning the concept of abuse. This element is normally an essential part of the control provided by Article 82 but it has not been included in the ECMR. However, especially within the scope of conglomerate effects the Commission seems to use the concept to curb anti-competitive effects of mergers. This practice is demonstrated by the two landmark cases of the Commission where it uses not only the prior abusive conduct of the undertaking but also potential abusive behaviour in order to establish the strengthening of a dominant position. The practice of the Commission in terms of the dominance test under Article 82 and ECMR is problematic in the sense that these two controls are envisaged for different policy aims of EC competition law and they are different by nature in the sense that one is an ex ante control and the other is an ex post control. However the Commission's practice does not seem to take into account these important differences.