Sömürgeciliğin evrimi
The Evolution of the colonialism
  1. Tez No: 190046
  2. Yazar: FERHAT GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜN ATTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sömürgecilik denilince aklımıza gelen ilk şey, bir toplumun ya da devletin, başkatoplum ve devletler üzerinde hâkimiyet kurarak; onları açık veya gizli yollarla sömürmesidir.Sömürgecilik ve emperyalizm kavramları sıklıkla birbirinin yerine kullanılmakta olup;emperyalizm kavramıyla genellikle Avrupa devletlerinin 19. yüzyılın ikinci yarısından buyana devam eden yayılmacı faaliyetleri kastedilmektedir.Büyük Devletlerin coğrafi keşif hareketleri ile başlayan maceraperestlik veegemen olma duygularıyla dünyanın güzellik ve zenginliklerini ele geçirme istekleriemperyalist dönem sonrasında da devam etmiştir.1945 sonrasında ise, Büyük Devletler II. Dünya Savaşı'nın sebep olduğu ağırtahribat ve sömürgelerindeki dekolonizasyon hareketlerine bağlı olarak sömürgelerinibırakmak zorunda kalmıştır. Avrupa devletlerinin başını çektiği Büyük Devletlerin II. DünyaSavaşı'ndan sonra da çeşitli yollarla sömürgeci politikalarını gizleyerek sürdürdüğü dönemePostkolonyal dönem adı verilmiştir.Yüksek Lisans Tezi olarak sunduğumuz çalışmamızda, sömürgecilik kavramı vedeğişen dünya dengelerine bağlı olarak sömürgecilikteki değişim süreci ele alınmıştır.Çalışmamızın birinci bölümünde, sömürgecilikle ilgili öne sürülen tanımlar,sömürgeciliğin sebepleri, çeşitleri, politikaları ve vasıtaları hakkında bilgi verilmiştir.kinci bölümde, sömürge imparatorlukları hakkında bilgi verildikten sonra,sömürgecilik karşısında Osmanlı Devleti ve Uzakdoğu'nun durumu ele alınmıştır.Üçüncü bölümde, dekolonizasyon hareketlerinin nedenleri, dekolonizasyonsonrasında oluşan mevcut yapı ve bağlılık çeşitleri, sömürgeciliğin sonuçları ve ÜçüncüDünya Milliyetçiliğine karşı Batı'nın tutumu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The first thing coming to our mind when say colonialism is exploiting the otherstate or community setting up domination on them with clear and secret way. Colonialism andimperialism is always used each other?s position; the concept of imperialism generally isexplained with the spreader activity which is coming from the half of 19th century.The desire of getting beauties and riches has also continued after imperialist periodwith the sensation of being dominant and adventurous starting with big state?s geographicaldiscovery movement.After 1945, the big states obliged to leave their colony connecting with heavydestruction and decolonization movement in colonies that were occurred by II. World War.The period which found big states especially European states has continued secretly theircolony politics was named postcolonial period.This work that we offer as a master of arts takes up concept of colony andvariation period that committed to changing world balance.In first part of our work, the definitions which are interested in colonialism, causesof colonialism, varieties, politics and implements are taken up.In second part, after giving information about colony emperor, the condition ofOttoman State and the Far East against colonialism are taken up.In third part, decolonization movement?s reasons, varieties of structure anddependence, the results of colonialism and the west?s attitude against nationalism of thirdworld are taken up.