Hz. Peygamberin davetini kabul etmeyenlerin argümanları
Hz. Accept the invitation of the Prophet non-arguments
- Tez No: 249680
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Allah tarafından insanlara doğru yolda rehber olarak gönderilen resuller, görevlerini yerine getirirken çeşitli zorluk ve sıkıntılara maruz kalmıştır. Karşıtlarının sözlü ve fili saldırılarına uğramışlardır. Buna rağmen görevlerinden taviz vermemişler, misyonlarını yerine getirebilmek için kararlı bir şekilde çalışmışlardır. Gönderilen peygamberler içerisinde, Hz. Muhammed'in tevhid mücadelesi en çetin olanıdır.Amacımız, insanlığın tarih boyunca peygamberlere ve onların çağrılarına niçin kulak vermediklerini Hz. Muhammed örneği ile genelleştirmektir.Hz. Peygamberin davetini kabul etmeyenlerin argümanlarını on maddede açıklamaya çalıştık. Bu on madde şöyledir:a)Hz. Muhammed'in Davası Haklı Olsaydı Önemli Şahıslar Onu Kabul Ederdi İddiasıb)Hz. Muhammed'in Kâhin Olduğu Veya Kendisine Şeytanların Geldiğine Dair İddiac)Bazı Kimselerin Hz. Muhammed'e Bazı Şeyler Öğrettiklerine Yolundaki İddiad)Hz. Muhammed'in Mecnun Olduğuna Dair İddiae)Hz. Muhammed'in Şair Olduğuna Dair İddiaf)Çeşit Çeşit Mucizeler Göstermesi İçin İleri Sürülen İstekler.g) Hz. Muhammed'in Kendi İktidarı Peşinde Olduğuna Dair İddiah)Hz. Muhammed'in İnsan Oluşuna İtirazlari)Hz. Muhammed'in Peygamber Olarak Seçilmesine İtirazlar.j)Ekonomik sebepler.Fiziki varlığı ile aramızda bulunmayan peygamberlerin misyonunu yaşatmak ve tebliğ görevini sürdürmek genelde tüm Müslümanların işidir. İslamiyetin tebliği sırasında ortaya çıkan itirazları, nedenlerini ve Resulullah'ın bu itirazlara yaklaşımını bilmek, Müslümanlara Hz. Peygamberden miras kalan tebliğ görevini gerçekleştirmede yardımcı olacak ve kolaylık sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
By God to the people sent as envoy on the right track contacts, tasks, subject to fulfilling their various challenges and problems remain. And elephants have attacked opponents verbally. However, the task did not compromise their mission to fulfill worked in a stable manner. Sent in the prophets, Hz. Muhammad's struggle tevhid toughest one.Our goal throughout the history of humanity to the prophets and their call why did not heed Hz. The overall sample Muhammad.Hz. The Prophet's invitation to accept their argument on substance not tried to explain. These ten items are as follows:a) Hz. Important Individuals had the right as Muhammad's trial was her Eder Claim Acceptanceb) Hz. Or to him of the evil of Muhammad as the Oracle is coming Dair Claimsc) Some of Kimseler Hz. Some Things to Muhammad in the way they claim Teachingd) Hz. Muhammad claims Majnune) Hz. Poet Muhammad claimsf) Types Types of Signs for Demonstration Requests Asserted.g) Hz. He claims the ruling of Muhammad Peşindeh) Hz. Muhammad's People to Build Appealsi) Hz. Appeals to be selected as the Prophet Muhammad.j) Economic reasons.With physical presence among us do not have to experience the mission of the prophets, and to maintain communication task is the work of all Muslims in general. Islam emerged during the notification of objections, reasons and objections to this approach to know the Messenger of Allah, Muslims Hz. Inherited from the Prophet and the ease of communication will help to realize the task.