11 Eylül olaylarının uluslararası sivil havacılık güvenliğine etkileri
The effects of September 11th attacks on international civil aviation security
- Tez No: 249687
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Güvenlik temel olarak bir süreci ifade etmektedir. Dönemde var olan tehditlere göre yeni yeni şekiller alan, anlamı genişleyip daralan bir kavramdır. 11 Eylül saldırıları bu bağlamda ortaya çıkardığı ?asimetrik tehdit? kavramıyla birlikte Soğuk Savaş sonrası dönemde oluşan güvenlik algılama ve yaklaşımını değiştirici bir etkiye de sahip olmuştur. İnsani güvenlik, demokrasi, hukuk devleti gibi kavramların öncülüğünde güvenliğin bu dönemde yumuşayan anlamı, saldırılar sonrasında Soğuk Savaş döneminin realist politikalarını yansıtan, askeri uygulamalara dayalı, sert politikaların hakim olduğu bir yapıya dönüşmüştür. Oluşan bu yeni güvenlik anlayışının uygulamaya geçirildiği ilk alan ise sivil havacılık olmuştur. Özgürlüklerin sınırlandığı, insan haklarının ihlal edildiği yeni güvenlik politikaları, başta ABD olmak üzere çoğu ülkede sivil havacılık güvenliğinin sağlanması adına uygulamaya geçirilmiştir. Bu kapsam dahilinde, 11 Eylül terör saldırılarının sivil havacılık güvenliğine yönelik etkilerinin incelendiği bu çalışma, öncelikli olarak saldırıların güvenlik politikalarında yol açtığı değişimi daha sonra ise bu değişimin etkisi dahilinde sivil havacılık güvenliğini sağlamaya yönelik alınan yeni önlemleri temel inceleme konusu olarak ele almıştır. Bu amaçla öncelikli olarak güvenlik kavramı üzerinde durularak, güvenliğin kavramsal ve algılama boyutlarının değişimi dönemsel olarak incelenmiş ve Soğuk Savaş Sonrası dönemle birlikte başlayan sürecin 11 Eylül saldırılarıyla değişen boyutu analiz edilmiştir. Daha sonra ise, bu değişimin sivil havacılık güvenliğine olan yansımaları, sivil havacılık ve sivil havacılık güvenliği ile ilgili temel bilgilerin verilmesinin ardından incelenmiştir. Bu incelemede ele alınan aktörlerse, yeni oluşan güvenlik anlayışının temel uygulayıcısı olan ABD ve diğer ülkelerin sivil havacılık güvenlik politikalarına yöne veren başta Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) ve Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) olmak üzere uluslararası kurumlar olmuştur. Son olaraksa sivil havacılık sektöründe etkin bir şekilde güvenliğinin sağlanması ve devam ettirilebilmesi için yapılması gerekenler maddeler halinde ortaya konularak, gelinen nokta değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Basicly security describes a period. It is a notion having broadening or narrowing meaning according to threats present in particular period. In this sense, 9/11 has come up with the effect named ?asymmetric threat? which changed security perception and approach of post Cold War perriod. The meaning of security softened in the light of human rights, democracy or social law states so far changed into hard politics based on military implemantations recalling realist approach of Cold War period. The first area to put in forse this new approach was civil aviation. This harsh approach- resticting and violating human rights- has been put in force by firstly U.S. and than many other states. Within this consept, this thesis which examines 9/11 effects to civil aviation deals basicly with the change in security politics and precautions which have been applied right after the attack. For this purpose, primarily notion of security is described. Then security perception and approach changing in particular periods especially 9/11 of post Cold War is given. Lastly the reflections of all these changes are being dealt after presenting the basics of civil aviation and aviational security. The actors of the work are the United States and other countries membered to the international organizations as International Civil Aviation Organization (ICAO) and European Civil Aviation Conference (ECAC). Consequently, the issues to obtain full and effective security in civil aviation are put forth in items and the current situaition is evaluated.