Kuyu loglarında litoloji tayini
- Tez No: 24970
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
T. P. A. O. nun Adıyaman Sahasında yer alan 7 adet sondaj kuyusundan alman BHC Sonic log, Compensated Density Compensated Neutron. Log ve Dual Laterolog ' lar kullanılarak litoloji,porozite ve killilik tespit edilmiş, saturasyon ile yerinde ve üretilebilir petrol rezervleri hesaplanmıştır. Bu hesaplamaların sonuçlarına göre yerinde petrol rezervi: Ry = 3.9 * 109 m3 ve üretilebilir petrol rezervi ise : Rü = 1.5 * 109 m3 tür. Ayrıca Karababa-c üyesi ve Derdere formasyonu için porozite, killilik ve yüzde kireçtaşı dağılım haritaları çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Using BHC Sonic Log Compensated Density-Compensated Neutron Log and Dual Laterologs at the Adıyaman oil field of T.P.A.O. in seven borings the presence of lithology, porosity and clay was proven * Saturation, in-situ and producable oil reserves were calculated, according to these calculations in- situ oil reserve : Ry = 3.9 * 109 m3 and producable oil reserve : Rü = 1.5 * 109 m3 In adition for the Karababa-c member and Derdere formation a map was drawn of the dispersion of porosity, clay and limestone.