Toplu iş sözleşmesinden üyelik dışında yararlanma
Exploit to collective labor agreement apart from membership
  1. Tez No: 249706
  2. Yazar: GÜLİN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH UŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sendika özgürlüğü ilkesine göre; işçiler istedikleri zaman istedikleri sendikaya üye olabilirler, kurulmuş bulunanlardan başka sendika kurabilirler veya hiçbir sendikaya üye olmayabilirler. Bu durumda, hiçbir sendikaya üye olmayan işçiler ile o işyerinde uygulanmakta olan toplu iş sözleşmesinin tarafı işçi sendikasının dışındaki bir sendikaya üye olan işçilerin, işyerinde uygulanmakta olan toplu iş sözleşmesi hükümlerinden yararlanıp yararlanamayacakları problemi İş Hukukunun önemli konularından biri olarak ortaya çıkmaktadır.Bu problemin çözümünde, sendika özgürlüğü ile sendika güvenliğini bağdaştıracak bir orta yol menfaatler dengesine daha uygun düşecektir. Bu sebeple; genelde toplu iş sözleşmesinden yararlanma kural olarak taraf sendika üyelerine tanınacak, taraf sendika üyesi olmayanlar ise bir karşılık ödemeleri şartıyla toplu iş sözleşmesinden yararlanabileceklerdir.Türk Hukukunda da kural, taraf sendika üyelerinin toplu iş sözleşmesinden yararlanmasıdır. İstisnaları ise, dayanışma aidatı ödeyerek ve sendikanın yazılı muvafakatiyle toplu iş sözleşmesinden yararlanmadır.
Özet (Çeviri)
According to the principle of freedom of labor unions, workers may join a labor union at any time they want, those founded or any other labor union may establish a labor union members may not be. In this case, no labor union, non-member workers and the workplace implemented collective bargaining agreement by union workers in a non-union workers are members of the office implemented collective bargaining provisions to benefit from the problems can not benefit from the Business Law is one of important issues as is emerging.The solution to this problem, the labor union freedom and the security of the union to reconcile the interests of the middle way to the more appropriate balance will be reduced. For this reason, in general, collective labor agreement to benefit, as a rule by the union members will be recognized, by union members who do not have the money to pay a condition that collective bargaining will be able to benefit from.Turkish law also rules, is to benefit from collective bargaining by the union members. Exceptions, however, by paying dues and union solidarity, collective labor agreement with the written consent is exploited.