Vedat örfi Bengü'nün romanları üzerine bir inceleme
An investigation on Vedat Örfi Bengü's novels+
- Tez No: 249707
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Hazırlamış olduğumuz bu tezin konusunu Cumhuriyet devri sanatçılarından Vedat Örfi Bengü'nün romanları üzerine yapılmış bir inceleme oluşturur.Amacımız edebiyat tarihimizin seyri içerisinde yazarımızın romanlarıyla aldığı yeri belirlemektir. Romanları incelerken klasik roman inceleme metodunu kullandık. Yaptığımız inceleme neticesinde de popülist bir anlayışla kaleme alınan bu romanların, devrinin ihtiyaçlarına ve isteklerine uygun olarak yazılmış olduğunu gördük..Kimi zaman öğreticilik rolü de üstlenen yazarın romanlarını dramatik özelliklere de sahip olan, aşk ve ıstırap romanları, zabıta romanları ve macera romanları oluşturur.
Özet (Çeviri)
This thesis that we prepared covers the novels of Vedat Örfi Bengü who is an artist of Republic era. Our purpose is to determine the standing of our author via his novels through our literature history. We used classical novel analysis method while we are analyzing the novels. As a result of this work, we observed that the novels prepared with a populist understanding were satisfying the needs and wishes of that era. The novels of this author, who sometimes has didactic role, consist of love & drama, police and adventure novels having dramatic properties.