Building up vocabulary skills of seventh grade students through folktales: Tasucu case
Yedinci sınıf öğrencilerinin kelime becerilerinin halk masalları yolu ile geliştirilmesi: Taşucu uygulaması
- Tez No: 249712
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma Taşucu yöresini de kapsayan Taşeli Bölgesine ait zengin halk edebiyatı ögelerinin yöredeki öğrencilere ingilizce kelime öğretimini kolaylaştırmak için kullanılıp kullanılamayacağını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bu gerçekten kelime öğretimine olumlu bir etkide bulunabilir mi? Ve bu yöntem, geleneksel kelime öğretim yöntemlerinden daha etkili olabilir mi?Yöreye ait halk hikayelerini ingilizceye çevirmemiz, öğrencilerin seviyesine bağlı olarak gerekirse sadeleştirmemiz, bu hikayeleri öğrencilere sunmamız ve yöredeki öğrenciler sözkonusu hikayelere aşina oldukları için ve hikayelerde ilgi çekici oldukları için , adı geçen sürecin öğrenci motivasyonunu ve öğrenme sürecini pekiştirebilmesi mümkündür. Bu tekniğin geleneksel bir dil eğitim yöntemine göre daha iyi kelime öğretimi sağlayıp sağlamayacağı doğru koşullar altında test edilebilir, ki bu tezin amacı da bunu gerçekleştirmeyi içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate if can we make use of the abundant source of literature in Taseli (including Tasucu) Region to facilitate teaching vocabulary to the students of the region. Does this really have a positive effect on vocabulary teaching? Can this be more beneficial than a traditional vocabulary teaching method?It is possible that we can translate the tales into English, simplify them if necessary (depending on the level of the students), present them to the students, and as the students may be familiar with the tales and the texts are interesting, this process may increase the motivation and enhance the learning process. All these can be tested under proper conditions to see whether this technique can better work than the traditional techniques or not, and this is what summarizes the goal of this thesis.