İstanbul Boğazı Karadeniz girişi Ostrakod (Crustacea) faunası ve zoocoğrafyası
- Tez No: 24976
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
-17- Ö Z E T 1991 yılının yaz mevsiminde toplanan materyal değer lendirilmiş ve sınıflandırılması yapılmıştır. Bu sınıflan dırma sonucunda; Bir üst familya (CYTHERECAE) ; Yedi familya (LEPTOCYHE- RIDAE, CYTHERIDEIDAE, CUSHMANIDEIDAE, HEMICYTHERIDAE, LOXOCONCHIDAE, XESTOLEBERIDIDAE, PARADOXOSTOMATIDAE) ; Sekiz cins (Leptocythere, Cyprideis, Pontocy there, Aurila, Urocythereis, Loxoconcha, Xestoleberis, Parodoxos torna) ; Dokuz tür (Leptocythere cestanea, Cyprideis torosa, Pontocythere elongata, Aurila convexa, Aurila speyeri, Aurila prasina, Urocythereis britannica, Xestoleberis decipiens, Paradoxostoma fuscum) saptanmıştır. Saptanan bu türlerin tümü Karadeniz İstanbul Boğaz gi rişi için yeni kayıttır. Ayrıca bu türlerden Leptocythere cestanea, Xestoleberis decipiens ve Paradoxostoma fuscum Türkiye için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
-18- SUMMARY The material that was collected during the summer period of 1991 was evaluated and classif icated. The results of this classification are as follow: One super family (CYTHERECAE) ; Seven families (LEPTOCYHERIDAE, CYTHERIDEIDAE, CUSHMANIDIDEIDAE, HEMICYTHERIDAE, LOXOCONCHIDAE, XESTOLEBERIDIDAE, PARADOXOSTOMATIDAE) ; Eight genera (Leptocythere, Cyprideis, Pontocy there, Aurila, Urocythereis, Loxoconcha, Xestoleberis, Parodoxostoma) ; Nine specieces (Leptocythere cestanea, Cyprideis torosa, Aurila convexa, Aurila speyeri, Aurila prasina, urocythereis britannica, Xestoleberis decipiens, Paradoxostoma fuscum) were determined. All of the new species examined in this study are new records for Bosphorus entry of the Black Sea. In addition, Leptocythere cestanea, Xestoleberis decipiens and Paradoxostoma fuscum are also new records for Turkey.