6831 sayılı Orman Kanunu 2. madde uygulamasının Orman Kadastro çalışmalarına etkileri
  1. Tez No: 24975
  2. Yazar: TURGUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ACUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
-92- 19 73 ve 1982 yılları arasında yapılan uygulamalarda, evvelce sınırlaması yapılan belde veya köylere 6831 sayılı yasanın 1744 sayılı yasayla değişik 2 nci maddesi uygulama sı amacıyla girildiğinde, öncelikle belde veya köy mülki hudutları içinde kalan orman sınır hattının tamamının aplikesi yapılıyordu. Belde veya köyün tamamının aplikasyonu bitirilmeden 2 nci madde uygulamalarına geçilemiyordu. Hatta bazı belde veya köylerde aplikasyon çalışması için 2-3 ay veya daha fazla zaman harcandığı halde belde veya köy hudutları içinde 2 nci madde uygulaması yapılacak yer bulunmuyor veya çok az bulunuyordu. Bu durum ise büyük Bir zaman, emek ve para kaybı ile Orman Kadastro çalışmalarının büyük ölçüde aksamasına neden olmaktadır. Günümüzde yapılan 2 ilci madde uygulamalarından, 289 6 sayılı yasayla değişik 2/A maddesinde orman olarak muhafazasında bilim ve fen bakımından hiçbir yarar görülmeyen aksine tarım alanlarına dönüştürülmesinde kesin yarar olduğu tesbit edilen yerlerin kısmen veya tamamen orman içi köyler halkının yerleştirilmesi veya bu maksatla değerlendirilmesi amacıyla orman sınırları dışına çıkacağı hükme bağlanmış iken, 3302 sayılı yasayla getirilen değişiklikle bu hükme“Halen orman rejimi içerisinde bulunan funda ve makiliklerle örtülü yerlerden tarım alanlarına dönüştürülmesinde yarar olduğu tespit edilen yerlerinde orman sınırı dışına çıkarılacağı”hükme bağlandığından, bu durumda evvelce 2/A madde uygulaması yapılmış olan yerlerde yeni mevzuatla getirilen bu ek hüküm gereğince yeni bir incelemeyle bu gibi yerlerin tespiti yeni bir aplikasyon çalışmasını gerektirecektir. Bu durumda büyük bir zaman, emek ve para kaybı olacak ve orman sınırlarının daraltılması yanında, orman kadastro çalışmalarınında aksamasına neden olacaktır.-91- Sık sık yapılan yasa değişiklikleri komisyon kuruluşu ve çalışma esaslarının değişmesi orman kadastro çalışmalarının hızını önemli ölçüde azaltmaktadır. 3116 veya 6331 sayılı ana orman yasalarına göre yapılan kadastro çalışmalarının bir bölümüne önce 1744 sayılı yasa uyarınca 15,10.1961 tarihi esas alınarak girilmiş, daha sonra 2896 sayılı yasa uyarınca 31.12.1981 tarihi esas alınarak girilmiş, 3302 ve 3373 sayılı yasalarla da“su ve toprak rejimine zarar verme, orman bütünlüğünü bozma”özelliği 2/B madde metninden çıkarıldığından daha önce bu kıstaslar gözönüne alınarak!.orman sınırları dışına çıkartıl mayan yerlerinde orman sınırları dışına çıkartılması maksadıyla birçok belde ve köye 3. ve 4ünçü defa girilmiş oldu. Bu durum orman kadastrosunda hızı büyük ölçüde yavaşlatmış olmakta dır. Genellikle yasalar ve hükümetler değiştikçe kadastrodaki teknik personelde de önemli değişiklikler yapılmıştır. Gerek orman sınırları dışına çıkarma işlemlerinin uzmanlık isteyen işlerden olması, gerekse kaliteli elemanların bu işte istihdam edilememeleri nedeniyle, ayrıca, kuruluşu tamamlayan ekip veya komisyonlara yeterli bir eğitim ve intibak süresi tanınmadan iş programı verilerek çalışmaya sokulması, yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan ekip ve komisyonlarca yapılan orman kadastrosunda hukuki ve teknik açıdan kalite büyük ölçüde^ düşmüş ve yine kademeli sistemde bazı ekip ve komisyon, kuruluşlarının tamamlanamaması, komisyona gerekli tâli personel noksan lığı da çalışmaların aksamasına neden olmuştur. Orman Kadastro çalışmalarının güç, yorucu ve yıpratıcı arazi şartlarında 6-8 ay süreyle arazide kalınması, fazla çalışma gerektirmesi yanında, bir belde veya köye sık sık (3-4 defa) girilmesini gerektiren 2 nci madde uygulama işlemleri için her girişte orman sınır nokta ve hatlarının değişmiş olduğunun saptanması, orman sınır hattının korunmamış olması çalışmalar üzerinde olumsuz etki yapmaktadır. Bu durum ise işin verimine ve kalitesine önemli bir şekilde etki etmektedir, 3402 Sayılı Kadastro Kanunu gereğince yapılacak orman kadastro çalışmalarında sınırlar zamanında gösterilemezse kadastro ekiplerince yapılacak sınırlamalar hukuken geçerli ola cağından, orman sınır hattının saptanmasını kadastro ekipleri ne bırakmadan zamanında orman kadastro komisyonlarınca saptanması önemli olan bir husustur. Çok sayıda bulunan kadastro ekiplerine orman sınırlarını gösterebilmek için kadastro komisyonlarının sayısının artırılması gerekecektir. Bu komisyonlarda bulunacak elemanların eğitimi büyük önem taşıyacaktır. Bunlar yapılmazsa ya kadastro komisyonları sıkışacak ya da orman sınırlarını gösterebilmesi için çok hızlı bir şekilde çalışmak zorunda kalacaklardır bu da sıhhat açısından yetersiz olacaktır. Ayrıca orman sınırları gösterilemediği zaman, kadastro ekiplerince yapılan sınırlandırmalar geçerli olacağından, kesinleşen sınırlara itiraz hakkı kullanılacaktır. Bu ise orman kadastro sunun yapılmasının gecikmesi sonucunu doğuracaktır.-92- 19 73 ve 1982 yılları arasında yapılan uygulamalarda, evvelce sınırlaması yapılan belde veya köylere 6831 sayılı yasanın 1744 sayılı yasayla değişik 2 nci maddesi uygulama sı amacıyla girildiğinde, öncelikle belde veya köy mülki hudutları içinde kalan orman sınır hattının tamamının aplikesi yapılıyordu. Belde veya köyün tamamının aplikasyonu bitirilmeden 2 nci madde uygulamalarına geçilemiyordu. Hatta bazı belde veya köylerde aplikasyon çalışması için 2-3 ay veya daha fazla zaman harcandığı halde belde veya köy hudutları içinde 2 nci madde uygulaması yapılacak yer bulunmuyor veya çok az bulunuyordu. Bu durum ise büyük Bir zaman, emek ve para kaybı ile Orman Kadastro çalışmalarının büyük ölçüde aksamasına neden olmaktadır. Günümüzde yapılan 2 ilci madde uygulamalarından, 289 6 sayılı yasayla değişik 2/A maddesinde orman olarak muhafazasında bilim ve fen bakımından hiçbir yarar görülmeyen aksine tarım alanlarına dönüştürülmesinde kesin yarar olduğu tesbit edilen yerlerin kısmen veya tamamen orman içi köyler halkının yerleştirilmesi veya bu maksatla değerlendirilmesi amacıyla orman sınırları dışına çıkacağı hükme bağlanmış iken, 3302 sayılı yasayla getirilen değişiklikle bu hükme“Halen orman rejimi içerisinde bulunan funda ve makiliklerle örtülü yerlerden tarım alanlarına dönüştürülmesinde yarar olduğu tespit edilen yerlerinde orman sınırı dışına çıkarılacağı”hükme bağlandığından, bu durumda evvelce 2/A madde uygulaması yapılmış olan yerlerde yeni mevzuatla getirilen bu ek hüküm gereğince yeni bir incelemeyle bu gibi yerlerin tespiti yeni bir aplikasyon çalışmasını gerektirecektir. Bu durumda büyük bir zaman, emek ve para kaybı olacak ve orman sınırlarının daraltılması yanında, orman kadastro çalışmalarınında aksamasına neden olacaktır.-91- Sık sık yapılan yasa değişiklikleri komisyon kuruluşu ve çalışma esaslarının değişmesi orman kadastro çalışmalarının hızını önemli ölçüde azaltmaktadır. 3116 veya 6331 sayılı ana orman yasalarına göre yapılan kadastro çalışmalarının bir bölümüne önce 1744 sayılı yasa uyarınca 15,10.1961 tarihi esas alınarak girilmiş, daha sonra 2896 sayılı yasa uyarınca 31.12.1981 tarihi esas alınarak girilmiş, 3302 ve 3373 sayılı yasalarla da“su ve toprak rejimine zarar verme, orman bütünlüğünü bozma”özelliği 2/B madde metninden çıkarıldığından daha önce bu kıstaslar gözönüne alınarak!.orman sınırları dışına çıkartıl mayan yerlerinde orman sınırları dışına çıkartılması maksadıyla birçok belde ve köye 3. ve 4ünçü defa girilmiş oldu. Bu durum orman kadastrosunda hızı büyük ölçüde yavaşlatmış olmakta dır. Genellikle yasalar ve hükümetler değiştikçe kadastrodaki teknik personelde de önemli değişiklikler yapılmıştır. Gerek orman sınırları dışına çıkarma işlemlerinin uzmanlık isteyen işlerden olması, gerekse kaliteli elemanların bu işte istihdam edilememeleri nedeniyle, ayrıca, kuruluşu tamamlayan ekip veya komisyonlara yeterli bir eğitim ve intibak süresi tanınmadan iş programı verilerek çalışmaya sokulması, yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan ekip ve komisyonlarca yapılan orman kadastrosunda hukuki ve teknik açıdan kalite büyük ölçüde^ düşmüş ve yine kademeli sistemde bazı ekip ve komisyon, kuruluşlarının tamamlanamaması, komisyona gerekli tâli personel noksan lığı da çalışmaların aksamasına neden olmuştur. Orman Kadastro çalışmalarının güç, yorucu ve yıpratıcı arazi şartlarında 6-8 ay süreyle arazide kalınması, fazla çalışma gerektirmesi yanında, bir belde veya köye sık sık (3-4 defa) girilmesini gerektiren 2 nci madde uygulama işlemleri için her girişte orman sınır nokta ve hatlarının değişmiş olduğunun saptanması, orman sınır hattının korunmamış olması çalışmalar üzerinde olumsuz etki yapmaktadır. Bu durum ise işin verimine ve kalitesine önemli bir şekilde etki etmektedir, 3402 Sayılı Kadastro Kanunu gereğince yapılacak orman kadastro çalışmalarında sınırlar zamanında gösterilemezse kadastro ekiplerince yapılacak sınırlamalar hukuken geçerli ola cağından, orman sınır hattının saptanmasını kadastro ekipleri ne bırakmadan zamanında orman kadastro komisyonlarınca saptanması önemli olan bir husustur. Çok sayıda bulunan kadastro ekiplerine orman sınırlarını gösterebilmek için kadastro komisyonlarının sayısının artırılması gerekecektir. Bu komisyonlarda bulunacak elemanların eğitimi büyük önem taşıyacaktır. Bunlar yapılmazsa ya kadastro komisyonları sıkışacak ya da orman sınırlarını gösterebilmesi için çok hızlı bir şekilde çalışmak zorunda kalacaklardır bu da sıhhat açısından yetersiz olacaktır. Ayrıca orman sınırları gösterilemediği zaman, kadastro ekiplerince yapılan sınırlandırmalar geçerli olacağından, kesinleşen sınırlara itiraz hakkı kullanılacaktır. Bu ise orman kadastro sunun yapılmasının gecikmesi sonucunu doğuracaktır.-92- 19 73 ve 1982 yılları arasında yapılan uygulamalarda, evvelce sınırlaması yapılan belde veya köylere 6831 sayılı yasanın 1744 sayılı yasayla değişik 2 nci maddesi uygulama sı amacıyla girildiğinde, öncelikle belde veya köy mülki hudutları içinde kalan orman sınır hattının tamamının aplikesi yapılıyordu. Belde veya köyün tamamının aplikasyonu bitirilmeden 2 nci madde uygulamalarına geçilemiyordu. Hatta bazı belde veya köylerde aplikasyon çalışması için 2-3 ay veya daha fazla zaman harcandığı halde belde veya köy hudutları içinde 2 nci madde uygulaması yapılacak yer bulunmuyor veya çok az bulunuyordu. Bu durum ise büyük Bir zaman, emek ve para kaybı ile Orman Kadastro çalışmalarının büyük ölçüde aksamasına neden olmaktadır. Günümüzde yapılan 2 ilci madde uygulamalarından, 289 6 sayılı yasayla değişik 2/A maddesinde orman olarak muhafazasında bilim ve fen bakımından hiçbir yarar görülmeyen aksine tarım alanlarına dönüştürülmesinde kesin yarar olduğu tesbit edilen yerlerin kısmen veya tamamen orman içi köyler halkının yerleştirilmesi veya bu maksatla değerlendirilmesi amacıyla orman sınırları dışına çıkacağı hükme bağlanmış iken, 3302 sayılı yasayla getirilen değişiklikle bu hükme“Halen orman rejimi içerisinde bulunan funda ve makiliklerle örtülü yerlerden tarım alanlarına dönüştürülmesinde yarar olduğu tespit edilen yerlerinde orman sınırı dışına çıkarılacağı”hükme bağlandığından, bu durumda evvelce 2/A madde uygulaması yapılmış olan yerlerde yeni mevzuatla getirilen bu ek hüküm gereğince yeni bir incelemeyle bu gibi yerlerin tespiti yeni bir aplikasyon çalışmasını gerektirecektir. Bu durumda büyük bir zaman, emek ve para kaybı olacak ve orman sınırlarının daraltılması yanında, orman kadastro çalışmalarınında aksamasına neden olacaktır.-91- Sık sık yapılan yasa değişiklikleri komisyon kuruluşu ve çalışma esaslarının değişmesi orman kadastro çalışmalarının hızını önemli ölçüde azaltmaktadır. 3116 veya 6331 sayılı ana orman yasalarına göre yapılan kadastro çalışmalarının bir bölümüne önce 1744 sayılı yasa uyarınca 15,10.1961 tarihi esas alınarak girilmiş, daha sonra 2896 sayılı yasa uyarınca 31.12.1981 tarihi esas alınarak girilmiş, 3302 ve 3373 sayılı yasalarla da“su ve toprak rejimine zarar verme, orman bütünlüğünü bozma”özelliği 2/B madde metninden çıkarıldığından daha önce bu kıstaslar gözönüne alınarak!.orman sınırları dışına çıkartıl mayan yerlerinde orman sınırları dışına çıkartılması maksadıyla birçok belde ve köye 3. ve 4ünçü defa girilmiş oldu. Bu durum orman kadastrosunda hızı büyük ölçüde yavaşlatmış olmakta dır. Genellikle yasalar ve hükümetler değiştikçe kadastrodaki teknik personelde de önemli değişiklikler yapılmıştır. Gerek orman sınırları dışına çıkarma işlemlerinin uzmanlık isteyen işlerden olması, gerekse kaliteli elemanların bu işte istihdam edilememeleri nedeniyle, ayrıca, kuruluşu tamamlayan ekip veya komisyonlara yeterli bir eğitim ve intibak süresi tanınmadan iş programı verilerek çalışmaya sokulması, yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan ekip ve komisyonlarca yapılan orman kadastrosunda hukuki ve teknik açıdan kalite büyük ölçüde^ düşmüş ve yine kademeli sistemde bazı ekip ve komisyon, kuruluşlarının tamamlanamaması, komisyona gerekli tâli personel noksan lığı da çalışmaların aksamasına neden olmuştur. Orman Kadastro çalışmalarının güç, yorucu ve yıpratıcı arazi şartlarında 6-8 ay süreyle arazide kalınması, fazla çalışma gerektirmesi yanında, bir belde veya köye sık sık (3-4 defa) girilmesini gerektiren 2 nci madde uygulama işlemleri için her girişte orman sınır nokta ve hatlarının değişmiş olduğunun saptanması, orman sınır hattının korunmamış olması çalışmalar üzerinde olumsuz etki yapmaktadır. Bu durum ise işin verimine ve kalitesine önemli bir şekilde etki etmektedir, 3402 Sayılı Kadastro Kanunu gereğince yapılacak orman kadastro çalışmalarında sınırlar zamanında gösterilemezse kadastro ekiplerince yapılacak sınırlamalar hukuken geçerli ola cağından, orman sınır hattının saptanmasını kadastro ekipleri ne bırakmadan zamanında orman kadastro komisyonlarınca saptanması önemli olan bir husustur. Çok sayıda bulunan kadastro ekiplerine orman sınırlarını gösterebilmek için kadastro komisyonlarının sayısının artırılması gerekecektir. Bu komisyonlarda bulunacak elemanların eğitimi büyük önem taşıyacaktır. Bunlar yapılmazsa ya kadastro komisyonları sıkışacak ya da orman sınırlarını gösterebilmesi için çok hızlı bir şekilde çalışmak zorunda kalacaklardır bu da sıhhat açısından yetersiz olacaktır. Ayrıca orman sınırları gösterilemediği zaman, kadastro ekiplerince yapılan sınırlandırmalar geçerli olacağından, kesinleşen sınırlara itiraz hakkı kullanılacaktır. Bu ise orman kadastro sunun yapılmasının gecikmesi sonucunu doğuracaktır.-92- 19 73 ve 1982 yılları arasında yapılan uygulamalarda, evvelce sınırlaması yapılan belde veya köylere 6831 sayılı yasanın 1744 sayılı yasayla değişik 2 nci maddesi uygulama sı amacıyla girildiğinde, öncelikle belde veya köy mülki hudutları içinde kalan orman sınır hattının tamamının aplikesi yapılıyordu. Belde veya köyün tamamının aplikasyonu bitirilmeden 2 nci madde uygulamalarına geçilemiyordu. Hatta bazı belde veya köylerde aplikasyon çalışması için 2-3 ay veya daha fazla zaman harcandığı halde belde veya köy hudutları içinde 2 nci madde uygulaması yapılacak yer bulunmuyor veya çok az bulunuyordu. Bu durum ise büyük Bir zaman, emek ve para kaybı ile Orman Kadastro çalışmalarının büyük ölçüde aksamasına neden olmaktadır. Günümüzde yapılan 2 ilci madde uygulamalarından, 289 6 sayılı yasayla değişik 2/A maddesinde orman olarak muhafazasında bilim ve fen bakımından hiçbir yarar görülmeyen aksine tarım alanlarına dönüştürülmesinde kesin yarar olduğu tesbit edilen yerlerin kısmen veya tamamen orman içi köyler halkının yerleştirilmesi veya bu maksatla değerlendirilmesi amacıyla orman sınırları dışına çıkacağı hükme bağlanmış iken, 3302 sayılı yasayla getirilen değişiklikle bu hükme“Halen orman rejimi içerisinde bulunan funda ve makiliklerle örtülü yerlerden tarım alanlarına dönüştürülmesinde yarar olduğu tespit edilen yerlerinde orman sınırı dışına çıkarılacağı”hükme bağlandığından, bu durumda evvelce 2/A madde uygulaması yapılmış olan yerlerde yeni mevzuatla getirilen bu ek hüküm gereğince yeni bir incelemeyle bu gibi yerlerin tespiti yeni bir aplikasyon çalışmasını gerektirecektir. Bu durumda büyük bir zaman, emek ve para kaybı olacak ve orman sınırlarının daraltılması yanında, orman kadastro çalışmalarınında aksamasına neden olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is necessary for any administration to make safe the security of the study field where it works on.Particularly, in the administrations like forestry whioh cover huge areas the role of the security of the study field is much "bigger. Until 1937 »which the 3H6 th Forestry Law put into effect, the problem of delimitation of forested areas could not have been started.After the law 3116 lots of changes were made by laws respectively put into effect 4785,5653,6831, 1744,2896,3302 and 3373. Also, with the law 3402, it could have been possible to study on the delimitation of forest lands. Delimitation of forest lands which began in 1937 has fluctuated until this time.As of the late 1990, totally in 10.227.342 ha forest lands delimitation activities have been ended. This area is 50,88 % of total national forest lands. It is very clear that there are still 9*971*954 h& potential forest lands needed to be limited. One of the most important issues on the forest cadastral activities is to make the forest cadastral activities live and continue. With the lav; no, 1744 t which deposed some articles of law no 683l,a very new waiter haa beeu put into effect whioh 3 before there was no article in the forest laws.After this law no 1744,degrated forest lands now not productive are being removed from the forest boundaries. Forest lands adgacent to the residental areas are under very big pressure of their inhabitants. In this way,forested areas are being changed to vineyard, orchard, agricultural lands and construction acti vites. under heavy social pressure forest cadastral activite is getting slower and slower. In accordance with article 2/A and g/B of law no. 2896, as of late 1990, to tally 224.809 ha forest lands were removed from the forest boundaires.This is mean that this area 1,11$ of the whole national forest lands of Turkey.Forested areas now according there articles are being narrowend. According to the articles 2 th of law no. 2924 areas will have to be remo ved from the forest boundaires are being determined. The changes in the imlementation of 2 th article of Forest Law no,6831, decrease the eztremelly activities due to the changes in forest law which oc cur intensively, and it causes to carry out the cadastral activity of aa area many times.On the other hand, the assigment off technical staff through the ohanj ges in government has negative effect on quality and speed of activities carri ed out.