Şanlıurfa adak ve ziyaret yerleri
Vows and holy visits of Şanlıurfa
- Tez No: 249766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BEHİYE KÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Şanlıurfa Türkiye genelindeki iller dikkate alındığında kutsal mekan bakımından çok zengin bir yöredir. Hz. Adem, Hz. Eyyüb, Hz. İbrahim, Hz. İsmail ve Hz. İshak Peygamberlerin burada yaşadığı söylenmektedir. Bundan dolayı da il ?Peygamberler Şehri? olarak adlandırılmaktadır. Hem il genelinde, hem de ilin tüm ilçe ve köylerinde bir adak yeri, türbe veya yatır ya da kutsal sayılan bir ağaç veya taş bulmak mümkündür. Şanlıurfa ili ile ilgili yapılan bu çalışmada öncelikle ilin genel özelliklerine değinilerek, adak ve ziyaret yerleri ile ilgili temel kavram ve terimler açıklanmıştır. Çalışmanın asıl kısmında ilk olarak Şanlıurfa'daki adak ve ziyaret yerlerinin ilçe ve köylerine göre dağılımı yapılmıştır. Buradaki kutsal sayılan mekanlar menkıbesinin olup olmama durumuna göre tasnif edilmiştir. Menkıbeler veli kültü bağlamında değerlendirilmiş ve bunlar içerisinde yer alan belli başlı motifler incelenmiştir. Çalışmanın diğer bölümünde ise bu adak ve ziyaret yerleri işlevleri bakımından sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Şanlıurfa is a region, which is very rich in holy places, when the other cities of Turkey are considered. It is said that Hz. Adem, Hz. Eyyüb, Hz. Ibrahim, Hz. Ismail and Hz. Ishak lived in this city. Thus, the city is named as ?City of Prophets?. It is possible to find a place for vows, a tomb, an entombed Saint or a tree counted as holy both in the city center and in its villages and countries. In this study, which is related to Şanlıurfa the concepts and terms connected with places for vows and holy visits were explained by mentioning the general features of the city. In the main part of the study, for the first time, the dispersion of the places for vows and holy visits in Şanlıurfa was made according to its countries and villages. The places counted as holly are classified whether they have a legend or not. Legends were examined in the scope of Saint Cult and the main motives included in these legends were analyzed. In another part of the study, these places for vows and holy visits were classified according to their functions.