Nizip efsaneleri
The legends of Nizip
  1. Tez No: 249765
  2. Yazar: LEVENT BAŞARKANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİYE KÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Nizip Efsaneleri adlı bu çalışmamızda, Gaziantep'e bağlı Nizip ilçesinin kültürel mirası olan efsane ve menkıbelerin unutulmadan, kayıt altına alınması amaçlanmıştır.Efsanelerle ilgili saha çalışması yapılmadan önce yöre ile ilgili bir araştırma planı hazırlanmış; kaynak kişiler tespit edilerek, gerekli araç ve gerecin temini sağlanmıştır.Çalışmamızın birinci bölümünde, Nizip'le ilgili genel bilgiler verilmiş; Nizip folkloru üzerine yapılan çalışmalar üzerinde durularak, efsane kavramı açıklanmıştır.İkinci bölümde, çalışmamızda kullandığımız on yedi kitap özeti ve dört makale özetine yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, derleme çalışmasında kullandığımız, gözlem ve görüşme yöntemlerine değinilmiştir.Son bölümde, efsane metinleri tasnif edilerek metinlerin incelenmesi yapılmış; metinlere ait motifler üzerinde durulmuştur.Çalışmanın sonunda ise Sonuç, Kaynakça ve Ekler bölümleri yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, with the name ?the legends of Nizip?; it is aimed to record the legends and sagas which are the cultural heritage of Nizip, the town of Gaziantep, without being forgotten.Before the study of field related to the legends was made, a plan of research related to environs had been prepared. The narrator people were determined and the necessary device and equipment were provided.In the first part of our study, general information related to Nizip was given. The studies on the folklore of Nizip were emphasized and the concept of legend was explained.In the second part, the place was given to the the summaries of seventeen books and the summaries of four article which we used in our study.In the third part, we mentioned about the methods of observation and negotiations which we used in the study of collection.In the last part, the texts of legends were classified and the analysis of texts were made and the motives belonging to the texts were emphasized.The parts of conclusion, references and the appendix are at the end of the