Şanlıurfa yöresine gelen güneş enerjisi ile ilgili bir çalışma
  1. Tez No: 9971
  2. Yazar: MEHMET GÜMÜŞÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Termodinamik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV Şanlıurfa'da (Em37.13° D. B=38“46° K, Z«547 m) 1982-1985 yılları, arasında yatay ”bir düzlem üzerine gelen toplam ve saat lik güneş ışınım verileri Devlet Meteoroloji İstasyonu tarafın dan toplanmıştır. Bu verilerden hareketle Şanlıurfa'da yatay ve eğik bir düzlem üzerine gelen (toplam. Direkt, yayılı) güneş ışı nımı hesaplanarak ölçüm değerleri ile karalaştırılmıştır,. Şanlıurfa'da yatay bir düzleme gelen yıllık ortalama toplam güneş enerjisi ölçümle 5128c5 MJ/m, hesapla 5860.7 MJ/s.“ Bulunmuştur.Bu iki değer arasındaki fark % 14.27 dir.Günlük yatay bir düşleme gelen ortalama toplam güneş enerjisi ise ölçümle 14.05 MJ/m gün, hesapla 1SC06 MJ/m gün dür. Yörede eğik bir düzleme gelen topla m güneş ışınımı Mayıs, Haziran,Temmuz ayları dışında diğer bütün aylarda yatay bir düş leme gelen toplam güneş ışınımından daha fazladır. (eğik düzlem in eğişi kış aylarında s=50° t© yaz aylarında ise' Ss25 alınmıştır).Bu şartlarda hesaplanan eğik düzleme gelen yıllık ortalama toplara güneş enerjisi 6594.5 M-J/m olup bu değer hesapla bulunan yatay düzleme gelen yıllık' ortalama toplam güneş ışınımımdan' fa 12, 5 daha fazladır, Eğik düşleme gelen günlük ortalama güneş ışınımı ise 18.07 NJ/m”gün dür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the years of 1382 -1385 solar radiation data (both hourly and total) ' incident on a horizontal surface have been measured by the state meteorological station of Şanlıurfa * From these data total r direct and diffuse solar radiations failing on the horizontal and inclined plane were calculated and the results were compared with the experimantal values, She average yearly total solar energy incident on a horizontal plan® in Şanlıurfa was found to be 5128,5 MJ/m by calculation and 5860*7 MJ/m“ ”by measurement respectively* The difference between these two values 14 «3 %« Similarly the daily \ average solar energy falling on a horizontal plane is i6*06 7“ f 2 MJ/m”».day by calculation and 14*05 MJ/m.,day by measurement respectively- in inclined plane receives more solar energy in all months of the year except during the months of May, June ?July compared with a horizontal plane (the tilt angle of the inclined plane in winter and summer months was taken s=50 and s=25°j respectively) »Under these conditious -the calculated yearly average total solar energy incident on an inclined plane is 6594« 5 MJ/m' and this value is 12 »5 % greater than t ha calculated value received by a horizontal plane, On the other hand the daily average solar energy incident upon the inclined plane is 18"o7 MJ/m day*