İlköğretim okulları 4. ve 5. sınıflar yeni İngilizce öğretim programının uygulanmasında karşılaşılan sorunların incelenmesi (Gaziantep ili örneği)
Investigation of the matters confronted in application of the new English teachering curriculum for primary schools? 4th and 5th grades (A case study in Gaziantep)
- Tez No: 249767
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET YILDIRIM CELKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmanın amacı ilköğretim okulları 4. ve 5. sınıflar yeni İngilizce öğretim programının uygulanmasında karşılaşılan sorunların incelenmesidir. Bu amaçla 2007-2008 öğretim yılında Gaziantep ili Şehitkamil ve Şahinbey ilçelerindeki İlköğretim okullarında görev yapan 93 öğretmene araştırmacı ve tez danışmanı tarafından geliştirilen anket uygulanmıştır. Araştırma, betimsel tarama modeliyle yapılmıştır. Araştırma sonucunda verilerden betimsel değişkenlerin dağılımlarının normal olup olmadığını tespit etmek amacıyla ?Normalite Testi? kullanılmıştır. Test sonuçlarına dayalı olarak öğretmenlerin cinsiyet, kadro durumları, mezuniyet alanları, hizmet süreleri ve hizmet içi eğitim alma durumları ile anket sorularının boyutlarına verdikleri cevaplar arasında anlamlı ilişki olup olmadığını test etmek amacıyla Kruskall Wallis ve Mann Whitney testi yapılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin hizmet içi eğitim alma durumları ile programın öğretim-öğrenme süreci, değerlendirme ve programa genel bakış boyutlarına ilişkin algılarında istatistiksel yönden anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Ayrıca anket sorularına verilen cevapların frekans değerleri hesaplanarak bulgular ilgili literatür çerçevesinde yorumlanmış ve elde edilen veriler ışığında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the matters confronted in application of the new English teaching curriculum for Primary Schools? 4th and 5th grades. With this aim the questionnaire developed by the researchers have been applied to 93 teachers working at primary schools in Gaziantep Şehitkamil and Şahinbey towns in 2007-2008 education year. The model applied in the study is Descriptive Method. ?Normality Test? has been made to find out whether the distribution of descriptional variables are normal or not. Due to test results ?Kruskall Wallis? and ?Mann Whitney? has been made to find out if there is a statistical meaningful difference between sex, employment situation, duty durations, graduation fields and inservice training taking situation of teachers and their impressions about the dimensions (object,content,teaching-learning process, evaluating and general view to the curriculum) of the programme. According to the data obtained at the end of the study, some meaningful differences between inservice tranining taking situaition of the teachers and their impressions about teaching-learning process, evaluating and general view to the curriculum of the programme. heve been determined. The frequencies of the answers given by the teachers has been estimated and the findings has been explained in the frame of literature.