İşverenin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yükümlülükleri
Employer's responsibilities about work health and safety
  1. Tez No: 249783
  2. Yazar: AYŞEGÜL EKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİHE BİNNUR TULUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Zamanla gelişen ve tüm toplumun faydalandığı teknoloji iş hayatında da çeşitli riskler meydana getirdiği için iş sağlığı ve güvenliği konusunda da ileri adımlar atılmasına neden olmaktadır.İş sözleşmesi ile bir işi yapma borcu altına giren işçinin iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için işverenler işyerlerinde gerekeni yapıp bu hususta alınabilecek her türlü önlemi almakla yükümlüdür. İşverenlerin bu yükümlülüklerinin sınırı 4857 sayılı İş Kanununa göre gereken her türlü önlemi almaktır. Buna göre işverenler herhangi bir yasal düzenleme ile bağlı kalmadan iş hayatında değişen günün şartlarına uyan ve işin gerektirdiği her türlü tedbiri almak zorundadır.Günümüzde iş sağlığı ve güvenliği tam olarak istenen noktaya gelmese de belli bir düzene kavuşmuştur. Yani en azından artık işverenler işçileri korumak zorunda olduklarını aksi takdirde ne tür yaptırımlarla karşılaşacaklarını öğrenmişlerdir. Aynı şekilde işverenler işyerlerinde çalışma düzenlerini oluşturup iş güvenliği önlemlerini de sıkı sıkıya almaya başlamışlardır. Bu durumdan işçiler, sağlıklı ortamda güvenli bir şekilde çalıştıkları için, işverenlerde, iş aksamadan daha kaliteli olarak yapıldığı için kazançlı çıkmışlardır.Çalışmamızda ilk olarak iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin genel bilgiler verilmiş olup, ardından işverenin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki yükümlülükleri anlatılmıştır. Son olarak da işverenin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yükümlülüklerine aykırı hareketin sorumluluğu yer almıştır.
Özet (Çeviri)
As tecnology from which the community benefits improve it also brings some risks for workers.That?s why some steps for workers health and safety are being taken.After the workers makes a work contract the morker?s work safety and work health must be ensured by employer and the employer must take all measures. According to Work Law number 4857 the emloyers responsibilities limit is defined as take all the measures which are needed. According to this law employers have to take all precautions as the conditions change regardles from legal changes.Although labour security and health have not reached to desired level yet, They have arrived at a certain order. That is, at least the employers have learnt that they have to protect the labourers otherwise they will face to certain sanctions. Thus employers have started to take precautions rigidly for labour security in their businesses in order to form a proper working order. The labourers get the best of this stiation as they work safely in an healthy environment also employers get the best of this situation as they have a more qualified business.In our study we tried to explain work health and work safety which becomes so important lately.First we explain generally work health and safety,then the employers responsibilities about work health and safety.In last part, we explain the legal results when employers don?t take measurements which they have to take.