İş sağlığı ve güvenliğinde işveren yükümlülükleri ve hukuki sonuçlarının örnek olaylarla analizi
Analysis of employer liabilities and legal consequences of occupational health and safety with case studies
  1. Tez No: 483745
  2. Yazar: SEZGİN ŞENSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte bugüne kadar İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda Dünyada ve Türkiye'de pek çok çalışma yapılmış ve mevzuat hazırlanmıştır. Bu çalışmalar çoğu zaman yetersiz kalmış, etkili olamamış ve sonucunda birçok iş kazası ve meslek hastalıkları meydana gelmiştir. İş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılan çalışmaların yetersizliği sonucu ortaya çıkan iş kazaları ve meslek hastalıkları, maalesef ülkemizde her zaman önemli bir problem teşkil etmektedir. Ülkemizdeki istatistiklere bakıldığında her yıl çok ciddi sayıda çalışan iş kazası ve meslek hastalığından yaşamını yitirmektedir. İş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu doğan maddi kayıplar nedeniyle, sosyal güvenlik sistemimiz yüksek maliyetler ödemektedir. Yaşanan bu dramatik tablo, mevcut hükümetler yaşanan iş kazaları ve meslek hastalıklarını azaltma adına bir takım yasal düzenlemeler yapmaya itmektedir. Öteden beri ülkemizde bu yönde adımlar atılmakta olup, son yıllarda özellikle 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile iş sağlığı ve güvenliği olgusu daha kapsamlı olarak yeniden düzenlenmiştir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile oldukça ayrıntılı bir mevzuat oluşturulmuş ve bu mevzuatla işverene önemli sorumluluklar yüklenmiştir. Bu noktada kabul etmek gerekir ki sadece yasa ve yönetmelikleri değiştirmek ve yapılması gerekeni açıkça ifade etmek iş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçilmesinde mümkün değildir. Asıl problem, kanunlar ve yönetmeliklerle getirilen yükümlülüklerin uygulanması ve bu uygulamaların denetiminde yaşanan sorunlardan kaynaklanmaktadır. Çalışmamızda, ilk önce iş sağlığı ve güvenliği kavramı üzerinde durulmuş, 6331 sayılı kanun kapsamında işverenlere getirilen yükümlülüklerin neler olduğuna bakılmış işverenin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yükümlülüklerine aykırı hareketi halinde sonuçlarının neler olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the industrial revolution, there are many studies and legislations made in the world and in Turkey, regarding the occupational health and safety. These efforts often fell short, or could not be effective, and as a result there are many occupational accidents and occupational diseases occurred. As a result, lack of occupational health and safety efforts caused so many workplace accidents and occupational diseases, and it became an ever-increasing problem in our country. According to the statistics in our country, so many employees losing their lives due to occupational hazard and occupational diseases every year. Our social security system pay high financial costs as a result of occupational accidents and occupational diseases. Due to this dramatic table, governments are forced to make statutory regulations in order to reduce occupational accidents and occupational diseases experienced. With occupational health and Safety Act No. 6331, the government made a very detailed legislation, and with this legislation, important responsibilities are given to employers. At this point, we need to accept that changing laws and regulations, and telling what needs to be done is not enough to prevent workplace accidents and occupational diseases. The main problem lies in the regulations, laws and the implementation of its obligations and the problems caused in the control of these legislations. In this study, we looked at the concept of occupational health and safety at work, the last legal regulation in the law No. 6331 and what kind of liabilities it brought to employers, and what happens if employers do not follow their occupational health and safety obligations.