Kurallara dayalı maliye politikası ve Türkiye örneği
Rules-based fiscal policy and the Turkish case
- Tez No: 249801
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çoğu gelişmekte olan ülke, 1980'lerin ortalarına kadar kamu finansmanı dengesizlikleri ile karşı karşıya kalmışlardır. Bu sorunlarla mücadele etmek için ise, son on yıldır mali kurallar ciddi anlamda ilgi çekmektedir. Uygulamada, mali kurallar birçok nedenle uygulanmaktadır: (i) makroekonomik istikrarı sağlama (ii) hükümetlerin maliye politikasının kredibilitesini artırma ve açıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı olma (iii) maliye politikasının uzun dönemli sürdürülebilirliliğini sağlamak (iv) federasyonun veya uluslararası bir organizasyonun negatif dışsallıklarını minimize etmek.1990'lar boyunca, Türkiye ekonomisindeki gelişmeler istikrarsız ekonomik büyüme, yüksek enflasyon ve sürdürülemez iç borç dinamikleri ile karakterize edilebilir. 2001 krizinden sonra, kısıtlayıcı maliye politikaları kamu finansman dengesini olumlu etkilemiştir. Kamu açıkları, bazı mali kural benzeri düzenlemeler vasıtasıyla azaltılmıştır.Nihayetinde Türkiye 2011 yılı içerisinde kurallı bir maliye politikasına geçmeyi hedeflemektedir. Çalışma, kurallara dayalı maliye politikasını kavramsal, teorik ve pratik açıdan incelemekte ve Türkiye'ye yansımalarını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Most developing countries have encountered public finance imbalances since mid-1980s. So as to struggle with these problems, fiscal rules have attracted significant attention over the last decade as several countries have adopted fiscal rules in an attempt to eliminate large deficits. In practice, fiscal rules have been adopted for a wide variety of reasons: (i) to ensure macroeconomic stability (ii) to enhance the credibility of the government?s fiscal policy and aid in deficit elimination (iii) to ensure long-term sustainability of fiscal policy (iv) to minimize negative externalities within a federation or international arrangement.During the 1990s, developments in the Turkish economy were characterized by volatile economic growth, high inflation and unsustainable domestic debt dynamics. After 2001 crisis, restrictive fiscal policies affected public finance balance positively. Public deficits were reduced by using some quasi-fiscal rules.Given the fact that Turkey aims at adopting a rule-based fiscal policy regime in 2011, the study investigates the rule-based fiscal policy within conceptual, theoretical and practical frameworks and provides insights into the reflections on this application in Turkey.