Avrupa Birliği ortak tarım politikası ve Tarım İşletmeleri Muhasebe Veri Ağı (FADN) sistemi'ne Türkiye'nin uyumu
Harmonization of the Turkey to the common agriculture policy and farm accountancy data network (FADN) system
- Tez No: 249800
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
AB'de tarım sektörünün desteklenmesi ve yönlendirilmesi OTP kapsamında yürütülmektedir. OTP, AB bütçesinin yaklaşık yarısını oluşturan en önemli ortak politikadır. OTP'nin amaçları; tarım sektöründe teknik gelişmenin teşviki, üretim faktörlerinin verimliliğinin yükseltilmesi, çalışanların gelirlerinin arttırılması, ürün piyasalarına istikrar kazandırılması, ürün arzının güvence altına alınması ve ürünlerin tüketicilere uygun fiyatlarla ulaştırılmasının sağlanmasıdır.OTP'nin uygulanması sürecinde doğru ve etkili kararların alınabilmesi ve uygulanan politikaların etkilerinin analiz edilebilmesi için düzenli ve sağlıklı tarımsal verilere ihtiyaç duyulmaktadır. AB, bunu sağlamak amacıyla, FADN sistemini oluşturmuştur. FADN, üye ülkelerin tarım işletmeleri ile ilgili bilgilerini toplayan, işleyen ve çıktı olarak AB'ye sunan bir sistemdir. Elde edilen bilgiler, tarım sektörüne yönelik karar alma süreçlerinde politikacılara yardımcı olma ve yol gösterme niteliği taşımaktadır.Bu çalışmanın amacı, OTP'yi ve onun işleyişine katkıda bulunarak alınan kararların etkinliğini sağlayan FADN'ı analiz ederek Türkiye'nin OTP ve FADN ile uyum durumunu ortaya koymaktır.Çalışmada öncelikle dünyada ve Türkiye'de tarım sektörü incelenmiş, ardından OTP ve FADN'ın işleyişi anlatılmıştır. Daha sonra Türkiye'nin OTP ve FADN sistemine uyumu için kaydedilen gelişmeler ve yapılması gerekenler analiz edilmiştir. AB'ye uyum kapsamda Türkiye'de başlayan çalışmalar hızlanarak devam etmelidir. Bu kapsamda tarımsal kurumların yeniden yapılanması, tarımsal örgütlenmenin geliştirilmesi, mevzuatın AB'ye uyumunun sağlanması gibi bir dizi düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Ayrıca Türkiye'de OTP'nin işleyişinin sağlanabilmesi için gerekli olan tarımsal bilgilerin en etkin şekilde değerlendirilmesi açısından FADN sisteminin oluşturulması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The issue of assisting and directing the agricultural sector in the EU is carried out under the scope of the CAP. CAP is the most significant policy of the EU consisting of approximately half of its budget. The objectives of the CAP are; to encourage technical enhancement, to improve the efficiency of production factors, to increase the incomes of the workers, to stabilize the product market, to guarantee the sustainability of the product supply and to deliver products to consumers at reasonable prices in the agricultural sector.Regular and healthy agricultural data is required in order to give right and effective decisions and analyze the impacts of the implemented policies during the implementation phase of the CAP. In order to provide this, EU established the FADN. FADN is a system which collects and processes the information of the member states on agricultural enterprises and submit to the EU as outputs. The obtained information can help and guide the politicians in the decision making process for agricultural sector.The aim of this study is to analyze CAP and the FADN which contributes to its functioning and ensures the effectiveness of the decisions taken and to present the status of Turkey?s harmonization to CAP and FADN.In this research, first the agricultural sector in Turkey and world was examined, and then the functioning of CAP and FADN was explained. Then the developments made in the harmonization of Turkey to CAP and FADN system and the things to be made are analyzed. Within the scope of harmonization with the EU the works that has started in Turkey are continuing rapidly. In this scope, it is necessary to make several arrangements such as restructuring the agricultural institutions, developing the agricultural organization, ensuring the harmonization of the legislation with the EU. In addition, it is very important to constitute the FADN system to evaluate the agricultural information in the most effective manner in order to ensure the functioning of CAP in Turkey.