1618-28 arası Osmanlı-Venedik ilişkileri (6004 No'lu Ahkâm Defteri'ne göre)
The relationship of the Ottoman empire and Venice between 1618-1628 (According to Ahkâm Defteri Nr. Mad. 6004)
  1. Tez No: 249812
  2. Yazar: CİHAN YEMİŞÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
XVI. yüzyılla birlikte başlayan Coğrafi keşifler ve beraberinde getirdiği ipek ve baharat ticaret yollarının değişmesi tehdidi, ayrıca 1600'lü yıllarda yükselen İspanya ve İngiltere tehlikesi ile artan korsanlık faaliyetleri, bu iki devletin XVII. yüzyıla Fransa da dâhil olmak üzere birbirlerinin müttefiki olarak girmelerini sağlamıştır. Tezimiz de bu iki devlet arasındaki siyasî, sosyal ve ekonomik ilişkilerin, 1618-28 arasındaki on yıllık dönemini konu edinmiştir. Bu dönemi incelerken, konu hakkında oldukça zengin hüküm ve nişanları içeriğinde barındıran bir defter olan, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'ndeki MAD. 6004 No'lu Mühimme-Ahkâm Defteri'ni ana kaynağımız olarak seçtik ve değerlendirdik. Bu defteri ana kaynak olarak belirlememizdeki sebep ise; siyasî, diplomasi, idarî, ticarî, sosyal, ticaret ve deniz hukuku, korsanlık ve eşkıyalık faaliyetleri, sınır problemleri gibi çok geniş bir yelpazede zengin materyal içermesinden dolayıdır.
Özet (Çeviri)
These two states and France became allies in the XVII. century owing to the geographical explorations that began in the XVI. century and the threat in the change routines of Silk Road and Spices trade. Besides increasing piracy actions, England and Spain that are growing stronger in the XVI. century caused this situation. It is our thesis that the political, social and economic relations between the Ottoman Empire and Venice between 1618 to 1628 are dealt. In this research our main source was a notebook which includes crucial decrees and decorations and takes place in Premiership Ottoman Archieve. We evaluated this notebook which was numbered in MAD. 6004 as Mühimme-Ahkâm Defteri. It contains valuable information about various subjects, such as political, diplomatic, administrative, commercial and sea law, piracy and brigandage activities, border problems. That?s why we chose it as our main resource.