Belentepe mevkiindeki Hellenistik Dönem mezarlar
The tombs of the Hellenistic Period in the locality of Belentepe
- Tez No: 249813
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADİL TIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Yüz bin yıldan bu yana geliştirilmiş büyük insanlık kültüründe, ölü gömme adetlerini yaratan şey, uygarlık boyunca bütün inançlarda şu veya bu şekilde farklı tanımlanmıştır. Yaşam içerisinde en önemli olgu olarak karşımıza çıkan ölüm, insanoğlu tarafından kolayca kabullenilememiştir. Günlük yaşamın bir parçası olan ölüm, büyük bir olasılıkla hiçbir zaman toplumlar tarafından bireyin sonu olarak da algılanmamıştır. İnsanoğlunun, avcılık-göçebelik döneminin sona erip yerleşik hayata geçmesiyle başlayan süreç, toplumsal yapısında büyük değişiklikler meydana getirmiştir. Süreç içerisinde gelişerek toplumsal yapının bir parçası haline gelen ölü kültü aslında çağımızın modern sosyal ve kültürel yapısını da hazırlamıştır. Belentepe Mevkii' deki Hellenistik Dönem mezarlar çeşitlilik gösteren tipleriyle dikkati çekmektedir. Bu mezar çeşitliliği sadece Belentepe Mevkii mezarlarına özgü olmayıp Karia yerleşimlerinin birçoğunda görülen bir özelliktir. Söz konusu bu çeşitlilik Helenistik Dönem Karia'sında sosyal sınıfların belirginleşmesiyle oluşan bir durumdur. Kimi zaman estetik ve dekoratif kaygının önemsendiği dromoslu oda mezarların yanında, ivedilikle, özensiz inşa edilen tiplerin de mevcut olduğu görülmektedir. Bu mevcudiyet günümüzden çok da farklı olmayan sosyal sınıf yapılanmasının bir göstergesidir. Bağlı bulunduğu Keramos kentinin arteri durumdaki bu yerleşim alanı siyasal örgütlenmesinden, ekonomik faaliyetlerine, dinsel öğelerinden, yaşam şekli ve dönem içerisinde Karia Bölgesi'ndeki kentlerle olan etkileşimi gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
What made up the burial customs in great human civilization developing hundred thousands years, are defined differently in each believes. As the most important phenomena in our lives, death, cannot be accepted easily by human-beings. Death, a part of everyday life, probably will never be seen as the end of the individual by societies. That process which had begun with the end of hunting-migration period and by the outset of a settled life, caused great changes in social structure. Dead-cult which had gradually developed into an organic component of our social structure, has actually prepared modern social and cultural structure of our age. The Hellenistic graves in Belentepe-site are very remarkable with their diversity. This grave diversity is not only specific to the Belentepe-site but can be seen in many Karia settlements as a common feature. This diversity is a situation indicating the crystallizing the social classes in Karia in the Hellenistic period. Next to dromos type room-graves which sometimes had been built with aesthetic and decorative cares, are there urgently built, sloppy constructions, too. This situation is not very different from that of our day?s as an indicator of the social classes. This site as an artery of the urban residential area Keramos that it itself was affiliated to, remarkably unfolds the political organization, economical activities, religious ingredients, life styles and interdependency with the cities in Karia region.