Milli Mücadele'de Karaman
National Struggle Karaman
  1. Tez No: 249822
  2. Yazar: TUBA GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Milli Mücadele tarihimiz henüz tam olarak bütün yönleriyle ele alınmış değildir. Ancak bilinmektedir ki, bu mücadeleye Anadolu topyekûn katılmıştır ve Karaman kazasının Milli Mücadele'deki rolünü bütünüyle ele alan bir kaynak bulunmamaktadır. Araştırmamızın amacı da Karaman'ın Milli Mücadele'ye katkılarını ortaya koyabilmek ve böylelikle Milli Mücadele tarihine küçük bir katkı sağlamaktır. Bu amaçla öncelikle çalışmamızda Karaman'ın tarihi gelişimine yer verilmiştir. Ayrıca Karaman halkının Milli Mücadele'ye dahil olmasına, cephelere sağladığı katkılara ve dönemin iç isyanlarından olan Delibaş İsyanı'na karşı tutumuna değinilmiştir.Araştırmada arşiv vesikaları, TBMM Zabıtları ve süreli yayınlardan yararlanılmıştır. Ayrıca Karaman'a gidilip araştırma yapılmış ancak o döneme ait yazılı bilgilerin muhafaza edilmediği ve kaybolduğu görülmüştür. Elde edilen vesikalar konu başlıklarına göre tasniflendirilmiştir. Milli Mücadele'nin genel hatlarından bahsedildikten sonra esas konu olan Milli Mücadele'de Karaman ele alınmıştır. Çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgiler tarafsız bir şekilde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our history wasn?t considered in all its bearings in the period of national struggle. It is known that the peope who lived in Anotolia took part in this struggle altogehter. And also there is no source to deal with the town of Karaman in role of National Struggle. The purpose of our research is to display contribution of Karaman in National Struggle so this research contributes to the history of national struggle. For this purpose, in our research we touched on the historical evolution of Karaman,their inclusion of national struggle and their contributions to fronts during national struggle, besides one of the interior rebellion of Delibaş Rebellion during the national struggle and its actions and surroundings in Karaman was mentioned.In this investigative, the archieve documentaries T.N.A officers and periodicats. Morever the regions which were the subjects of the investigation have been visited and investigated.With methods called ?area investigation? it has been going to the way of documentary ensuring. Merely it has been seen that inscriptive information of that time hasn?t been kept and they were lost.While evaluating the gained documentaries firstly primary and side matters were confirmed and the sources classificated according to this matters. After discussing about the overall planning of National Struggle the real topicof Karaman in National Struggle was discussed. It has been tried to reach a decision and synhesis with the gained information.As the result of this research it is obviously seen that their nations in every age of history even in national struggle and in Anatolia where people altogether joined to National Struggle it is confessed that there was a strong effect of Karaman.