296 numaralı Karaman Şer'iye Sicili çerçevesinde 1829-1832 yıllara arasında Karaman'da sosyal, idari ve hukuki hayat
The social ,administrative and judicial life in Karaman during the year 1829-1832 in frame of Karaman Şer'iye record numbered 296
- Tez No: 249827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN AKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 512
Özet
Bu çalışma 1829?1832 yılları arasındaki Karaman tarihinin sosyal, idari, ekonomik, dini, hukuki ve kültürel yönlerini araştırmacıların ifadesine sunmak amacıyla yapılmıştır.Osmanlı Dönemindeki Karaman araştırılırken, Şer'iye sicillerine müracaat edilmeden yapılan çalışmalar eksik kalacaktır. Bu nedenle yapılan çalışmada, Şer'iye sicillerinin tanımı, tarihi, Şer'iye Mahkemelerinde görevli memurlar, kadılarda aranan şartlar, o dönemdeki Karaman tarihi konuları hakkındaki bilgiler araştırmanın içeriğine dahil edilmiştir.Bu çalışma da 296-20-B12 Numaralı Karaman Şer'iye Sicilinin tamamındaki tüm belgeler okunmuştur. Bu saye de 19.y.y. da önemli bir Osmanlı şehri olan Karaman'da gündelik hayata ilişkin daha somut bilgilere ulaşılmıştır. Örneğin; gündelik hayat, insan ilişkileri, te'baa-devlet ilişkileri, bilgi sahibi olunmuştur. Diğer bir önemli sonuç ise, Tanzimat Fermanı'nın ilanının öncesinde dönemin Karaman'ına etkilerinin idare, vergi, askerlik, sosyal yapısı üzerinde yoğunlaştığı anlaşılmıştır. Osmanlı klasik düzeninin, hızlı değişim sürecinin etkileri Karamanda da görüldüğü tespit edilmiştir.Anahtar kelime Karaman: şer'iye sicili
Özet (Çeviri)
This research has been carried out in order to present the social, administrative, economic, religious, judicial and cultural aspects of Karaman between 1829-1832 to the benefit of the researchers.Researches which are done without consulting Şer?iye records would be faulty while looking into Karaman during Ottoman period. For this reason at this work, the definition of şer?iye records, the history of şer?iye records, civil servants employed at şer?iye courts, conditions wanted for kadıs, information about the history of Karaman at that time, have been included to the content of the research.In this study all of the documents in entire Karaman Şer?iye records numbered 296-20-B12 have been read. Thus, concrete knowledge has been achieved about the daily life in Karaman, which was a prominent residential in the 19th century. For example, daily life, human relations, te?baa citizen state relations Another important result that we came up is that Tanzimat Charta has effected more on Karaman administration, taxation, military service and social structure. The effects of Ottoman classical order and the process of rapid change have been also seen in KaramanThe key words şer?iye records