Konya ili Akşehir ilçesi Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'nun Akşehir eğitim tarihi açısından öneminin ve okulun tarihi gelişiminin incelenmesi
The observation of Konya Akşehir Gazi Mustafa Kemal Primary School in terms of education and development of the school
  1. Tez No: 249826
  2. Yazar: ERDAL YAYLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AKANDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Akşehir'de 1862 Tarihinde kurulan ve ilk Ermeni Okulu olarak eğitim öğretime başlayan ve daha sonra Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu olarak eğitim öğretime devam eden okulun; tarihsel gelişimi, yönetim örgütü, öğretmen, öğrenci, kurum yönetmeliği, öğretim programları, eğitim araçları, öğretim metot ve teknikleri, mekân vb. tüm yönleriyle ele alınarak Akşehir Eğitimi'ndeki yerini bulmaktır.Bu araştırmadaki temel amaç;Akşehir'de ilköğretim okulları arasında kuruluş tarihi en eski okullardan biri olan Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'nun her türlü girdilerini, işlemlerini, çıktılarını, dönütlerini incelemek ve eğitim-öğretim sistemine neler kazandırdığını ortaya koymaktır.Bu amaçları gerçekleştirmek için;1.Türk Eğitim Sistemi tarih içerisinde nasıl bir değişme göstermiştir?2.Akşehir'de geçmişte eğitim öğretim nasıldı?3.Türk Millî Eğitiminin genel amaç ve temel ilkeleri nelerdir?4.İlköğretim okullarının amaç ve ilkeleri nelerdir?5.İlköğretim Okulu'nda sosyal faaliyetler nelerdir?6.Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu mezunlarının topluma katkıları nelerdir?7.Okulun başarı durumu nasıldır?8.Okulun ders araç-gereç durumu nasıl ve nereden sağlandığı;Sorularına cevaplar aranmıştır.Bu araştırma betimsel türden bir ?okul araştırması?dır. Akşehir Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'nun incelenmesi ile sınırlıdır. Araştırma yapılan görüşme ve röportajlar ile yazılı belgelere dayandırılmış ve bunlarla da sınırlandırılmıştır.Araştırma, dört bölüm ve eklerden oluşmaktadır.1.Bölüm: Türk Milli Eğitimi'nin Tarihi Gelişimi Sistemi.2. Bölüm: Konya Akşehir İlçesi Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'nun tarihi Gelişimi, Bugünkü Durumu ve Amaçları.3. Bölüm: İlköğretim Okulu Yönetmeliği, İlköğretim Okulu'nun İş ve İşlemleri, Katıldığı Yarışmalar.4. Bölüm: Okulun Başarı Durumu, Mezunların Etkileri, Sonuç ve Öneriler.Ekler bölümünde; Akşehir Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu ile ilgili fotoğraflar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective is to determine the status of Gazi Mustafa Kemal Primary School within the Turkish National Education which was established in 1862 in Akşehir. In this research managerial organization, students, teachers, intitutional regulations, curriculum, educational materials, pedagogical methods and techniques will be considered.The main objective of this research is to study all of the inputs, outputs, procedures, feedbacks of the school and to determine what the school has given to the education system as one of the oldest schools in Akşehir.In order to realise these objectives, following questions have been examined ;1.How has the Turkish Educational System changed so far?2.How was the education in the past in Akşehir and how is it now?3.What are the general purposes and basic principles of the Turkish National Education?4.What are the purposes and principles of the primary schools?5.What kind of social activities are there at the school?6.What are the contributions of the the graduates of this school to the society ?7.How is the success of the school?8.What are the quantities and qualifications of the materials at the school ?This research has been a discriptive ?School Study?. It has been restricted to the study of the educational system at Akşehir Gazi Primary School. The research has been based on the interviews, reports and the written documents about the school.The research consists of four chapters and the appendixes.Chapter 1: Historical Development of Turkish National Education, Structure of the system and the education.Chapter 2: Historical Development of Konya Gazi Mustafa Kemal Primary School, Its present status and the objectives.Chapter 3: Educational Regulations of the Primary School, procedures and performances of Gazi Mustafa Kemal Primary School and the competitions that the school has participated so far.Chapter 4: The Success of the School, Contributions of the graduates, conclusion and suggestions.Appendixes section consists photos of Akşehir Gazi Mustafa Kemal Primary School.