Türkçe dersi öğretim programının amaç ve kazanımları açısından Trabzon ili 8. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım becerilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of written exposition skills of 8th grade elementary school students in Trabzon province in terms of Turkish lesson education programme?s purposes and acquisitions
  1. Tez No: 249868
  2. Yazar: AYŞE SEZİN ŞİŞMANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL KIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
?Türkçe Dersi Öğretim Programının Amaç ve Kazanımları Açısından Trabzon İli 8. Sınıf Öğrencilerinin Yazılı Anlatım Becerilerinin Değerlendirilmesi? adlı bu çalışmanın amacı, Trabzon'daki ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım becerilerinin hangi seviyede olduklarının ve öğrencilerin yeni Türkçe programının yazma amaç ve kazanımlarına ne kadar ulaşabildiklerinin belirlenmesiyle ortaya çıkan sonuçlara göre çeşitli önerilerde bulunmaktır.Çalışmanın evrenini Trabzon ili, örneklemini ise Prof. İhsan Koz İlköğretim Okulu, Cezine Kardeşler İlköğretim Okulu ve Derecik İlköğretim Okulu'nda okuyan 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Tarama yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışmada, öğrencilerin yazılı anlatım becerilerinin değerlendirileceği kompozisyonlar ve yazılı anlatımlarını değerlendirdikleri anketler programın 6 amaç ve 42 kazanımına göre incelenmiştir. Öğrencilerin, ?yazma kurallarını uygulama? amacında (%72,1) ?planlı yazma? amacından (%80,9) daha düşük bir başarı göstermelerine rağmen; yüzdelere bakıldığında iki amaçta da yüksek bir başarı gösterildiği gözlemlenmiştir. Yalnız öğrenciler; bitişik eğik el yazı kullanmada, yazdıkları metni görsel materyallerle desteklemede, kâğıt ve sayfa düzenine dikkat etmede, diğer kazanımlara göre daha düşük bir başarı göstermişlerdir. ?Farklı türlerde metinler yazma? amacında öğrencilerin, yazılarında en çok şiir türünü tercih ettikleri belirlenmiştir. ?Kendi yazdıklarını değerlendirme? amacında öğrenciler yazılarını; biçim ve içerik, dil ve anlatım, yazım ve noktalama kurallarına uygun olarak kendilerini başarılı bulmaktadır. ?Kendini yazılı olarak ifade etme? amacında öğrencilerin, yazdıklarını başkalarıyla paylaşıp, onların değerlendirmelerini dikkate aldıkları, ilgi alanlarına göre yazdıkları, beğendikleri sözleri, metinleri, şiirleri derledikleri, şiir defteri kadar cazip olmasa da günlük defteri tuttukları belirlenmiştir. ?Yazım ve noktalama kurallarını uygulama? amacında, en çok ?de, da?nın yazılışında, sözcüklerin yanlış yazımında, büyük harflerin yazılışında, nokta ve virgül kullanımında hata yaptıkları belirlenmiştir. Değerlendirme sonucunda, öğrencilerin yazma becerisinde genel olarak başarılı oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
?The evaluation of written exposition skills of 8th grade elementary school students in Trabzon Province in terms of Turkish lesson education programme?s purposes and acquisitions? named this programme?s aim is to make various recommendations according to the conditions of the 8th grade elementary students of Trabzon in written exposition skills and how the students reach the aims and advantages of the new Turkish programme.The environment of the study is Trabzon Province and the sampling is the 8 th grade students of Prof. İhsan Koz,Cezine Kardeşler and Derecik Elementary schools. Made by using the screening procedure,in this work, compositions in which the students? written exposition skills will be evaluated and surveys in which they assess their written expositions and observed according to 6 aims and 42 acquisitions of the programme. In sipte of the fact that the students show less skills in ?performing writing rules? purpose (%72,1) than they show in ?planned writing?(%80,9); when we look at the percentages it is observed that in both purposes a great deal of success is shown. The students showed less success in adjoint oblique handwriting,sustaining the text they wrote with visual aspects, caring the page layout than other acquisitions. It is seen that in ?writing texts in different formats? aim, the students mostly preferred writing poems. In ?Evaluating own texts? aim,the students find their own writings successful due to form and content, language and expression,spelling and punctuation rules. ?In Expressing Oneself in writing? aim, it is observed that the students share what they wrote with others and consider their reviews, write according to their interests, collect the sayings,texts and poems they like and keep diaries instead of keeping poem notebooks.In ? Performing the rules of spelling and punctuation rules? aim, it is observed that there were errors mostly in the usage of ?-de,-da?, writing of words, writing of capital letters,usage of point and comma. At the end of the evaluation it is determined that the students are successful in writing skills in general.