Glukoz-6-fosfat dehidrogenaz enziminin insan plasentasından saflaştırılması ve bazı özelliklerinin tanımlanması
- Tez No: 24990
- Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Plasental Glukoz-6-fosfat Dehidrogenaz plasentadan DEAE- Sepharose (iyon değiştirici) ve 2 *, 5 ' -ADP-Sepharose (afinite kolonu) kullanılarak % 31 verim ve 222 U/nıg proteinlik özgül aktivite ile saflaştırıldı. Enzim aktivite boyamasında ve SDS'li poliakrilamid jel elektroforezinde de tek bant verdi. SDS-PAGE'den altbirim molekül ağırlığı 54000 dalton olarak saptandı. Enzimin kinetik analizinden; G-6-P ve NADP için Km değerleri sırasıyla 40 ve 10-28 uM bulundu. G-6-PD'nin optimum pH'sı 7.8 olarak belirlendi. Enzimin aktivasyon entalpisi 7545 kalori/mol olarak hesaplanırken aktivasyon enerjisinin sıcaklıkla ilişkisinin doğrusal olduğu ve sıcaklık artışına bağlı olarak enzimin molekül yapısında ve buna bağlı olarak aktivitesinde değişiklik olmadığı saptandı. Plasental G-6-PD'ın aktivasyon enerjisi, Ea 8162 kalori/mol, sıcaklık artma faktörü do ise 1.565 olarak bulundu. Hill grafiklemesinden yararlanılarak G-6-PD'ın G-6-P ve NADP için Hill değişmezi, nH 0.84 ve 0.86 bulundu ve enzimin substrat ve koenzimi ile kooperativite göstermediği saptandı. G-6-PD, substrat analogları Gal-6-P'ı % 25, 2-dG-6-P'ı % 2 oranında kullanırken koenzim analoglarından d-ANADP'ı % 71 verimle kullandığı, NAD* yi ise kullanmadığı saptandı. G-6-PD'ı NADPH'nin NADP ile 2,3-DPGA'in de G-6-P'la kompetitif inhibe ettiği ve Ki'lerin sırasıyla 24 uM ve 18 mM olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Glucose-6-phosphate dehydrogenase < E.C. 1.1.1.49, 0-D- Glucose-6-phosphate:NADP*-oxidoreductase) was purified from human placenta, using DEAE Sepharose CL-6B (exchange) and 2',5'-ADP Sepharose 4B (affinity) columns. The enzyme was obtained with 31 percent yield and had a specific activity of 222 Units per miligram protein. The purified placental glucose-6-phosphate dehydrogenase gave a single activity and protein band on native and SDS/PAGE gels, respectively. The subunit molecular weight. M^. for glucose-6-phosphate dehydrogenase, was found to be 54000 daltons from SDS/PAGE. The Michaelis-Menten constants, Km's, for substrate, glucose-6-phosphate and coenzyme NADP* were 40 and 10-28 pM, respectively. The pH optimum of placental glucose-6- phosphate dehydrogenase was 7.S. Activation enthalpy of the enzyme was calculated as 7545 cal/mole. Activation energy, Em, and temperature increasing coefficient, Qm. of placental glucose-6-phosphate dehydrogenase were obtained as 3162 cal/mole and 1.565, respectively. From Hill plots for glucose-6-phosphate and NADP* the values of 0.84 and 0.86 for Hill constants