Üniversite öğrencilerinin öz-anlayışları (self-compassion) ile anne baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relation between the university students? self-compassion and their parents? attitude
  1. Tez No: 249900
  2. Yazar: MEHMET TAKİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİN KESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin öz-anlayışları (Self-Compassion) ile anne baba tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada ayrıca üniversite öğrencilerinin Öz-Anlayışları ve Anne Baba Tutumlarının cinsiyet, sınıf düzeyi, bölüm, anne babanın eğitim düzeyi, sosyo-ekonomik düzey ve kardeş sırası (ilk, ortanca, sonuncu) değişkenleri arasında anlamlı düzeyde farklılık bulunup bulunmadığı da incelenmiştir.Araştırmanın evrenini 2008-2009 öğretim yılında Selçuk Üniversitesi'nde okuyan lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise Selçuk Üniversitesi'nin Eğitim, Teknik Eğitim ve Mesleki Eğitim Fakültelerinden tesadüfi küme örnekleme yöntemi ile seçilen 375'i kız 164'ü erkek olmak üzere toplam 539 öğrenciden oluşmuştur.Araştırmada veriler kişisel bilgiler için ?Kişisel Bilgi Formu?, Öz-anlayış düzeylerini belirlemek için İngilizce uyarlaması Deniz, Kesici ve Sümer (2008) tarafından yapılan ?Öz-Anlayış Ölçeği? ve anne baba tutumlarını ölçmek için Kuzgun ve Eldeleklioğlu (2005) tarafından geliştirilen ?Anne Baba Tutumları Ölçeği? uygulanarak elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi SSPS 10.0 programıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde, frekans, ortalama, t- testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey, LSD ve Korelasyon kullanılmıştır.Araştırma bulguları sonucunda cinsiyet değişkenine göre kız öğrencilerin anne baba tutumlarını demokratik, erkek öğrencilerin ise koruyucu ve otoriter algıladıkları bulunmuştur. Sınıf düzeyine (1. sınıf ? 3. sınıf) göre birinci sınıf öğrencilerinin üçüncü sınıf öğrencilerine göre anne baba tutumunu koruyucu algıladıkları bulunmuştur. Fakülte ve bölüm değişkenine göre anne baba tutumu arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Sosyo-ekonomik düzey ile anne baba tutumu arasındaki fark anlamsız bulunmuştur. Anne ve babanın eğitim düzeyine göre demokratik anne baba tutumu arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Anne ve babanın eğitim düzeyine göre koruyucu ve otoriter anne baba tutumu ise anlamsız bulunmuştur. Kardeş sırası (ilk, ortanca, sonuncu) değişkenine göre ilk kardeşlerin anne baba tutumunu demokratik, sonuncu kardeşlerin de koruyucu algıladıkları bulunmuştur.Araştırma bulgularına göre üniversite öğrencilerinin cinsiyet değişkeni ile Öz-Anlayışları (Self-Compassion) arasındaki fark anlamsız bulunmuştur. Sınıf düzeyine (1. sınıf ? 3. sınıf) göre üçüncü sınıf öğrencilerinin öz-anlayış puanları, birinci sınıf öğrencilerinin öz-anlayış puanlarına göre anlamlı düzeyde yüksektir. Fakülte ve bölüm değişkenine göre Öz-Anlayış arasındaki fark anlamsız bulunmuştur. Sosyo-ekonomik düzey ile Öz-Anlayış arasındaki fark anlamsız bulunmuştur. Anne ve babanın eğitim düzeyine göre Öz-Anlayış arasındaki fark anlamsız bulunmuştur. Kardeş sırası (ilk, ortanca, sonuncu) değişkenine göre sonuncu kardeşin Öz-Anlayış puanı ilk ve ortanca kardeşe göre yüksek bulunmuştur.Araştırma sonucuna göre üniversite öğrencilerinin öz-anlayışları ile anne baba tutumları arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the relation between the university students? self-compassion and their parents? attitude has been examined. Moreover, it has been also investigated whether there are any meaningful distinctions in the university students? self-compassion and their parents? attitude with regard to gender, grade, department, the parents? educational level, their socio-economic level, and birth order (first, middle or last born) variables.The scope of this study is comprised of the undergraduate students studying at Selçuk University in 2008 ? 2009 academic year. The sampling of the research is carried out through random cluster sampling method, in which 164 male and 375 female students, 539 students in total, from Faculties of Education, Technical Education and Vocational Education at Selçuk University, have been selectedThe data in the research has been acquired by means of ?Personal Inquiry Form? to gather personal data; ?Self-Compassion Scale?, adapted into Turkish by Deniz, Kesici, and Sümer (2008), to determine their levels of self compassion; and ?Parental Attitude Scale?, developed by Kuzgun and Eldeleklioğlu (2005), to measure parental attitude. The analysis of the data obtained from the research has been conducted using SPSS 10.0. Frequency, average, t-test, one way analysis of variance, Tukey, LSD, and correlation has been used in the analysis of the data collected.When the research findings are examined, it is found out that female students perceive the parental attitudes as democratic and male students as authoritarian and protective according to the gender variables. It has been found out that the first-grade students perceive the parental attitudes as protective in comparison to the third-grade students according to the grade variable ( first and third grade students considered). The difference in the parental attitudes according to faculty and department variables has been found to be meaningful. The difference in parental attitude in views of socio-economic level has been found to be meaningless. The distinction between the democratic parents? attitudes has been found to be meaningful according to the parents? educational level variable. As to the protective and authoritarian parents? attitude, the distinction has been found to be meaningless according to the parents aducational level variable. According to the birth order (first, middle or last born) variable, it has been found out that the first born siblings perceive the parental attitude as democratic and the last born ones as protective.According to the research findings, the distinction in the university students? self compassion in views of gender variable has been found meaningless. According to the grade variable (first-grade or third-grade), the third grade students? self-compassion scores are meaningfully high in comparison to the first-grade students?. According to faculty and department variable, the distinction in self-compassion has been found meaningless. The distinction in the levels of self compassion according to the socio-economic level variable has been found meaningless. The distinction in the levels of self-compassion has been found meaningless according to the parents? educational level variable. Last born siblings? self-compassion scores have been found meaningfully high in comparison to the first and middle born ones, according to birth order variable (the first, the middle, and the last born).According to the results of the research, it has been found that there is a meaningful relation between the the university students? self compassion and their parental attitudes.