Üniversite öğrencilerinin merhamet düzeylerinin benlik saygısı ve öz anlayışları açısından incelenmesi
Investigation of university students' compassion levels in terms of self-esteem and self-compassion
- Tez No: 943200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin merhamet düzeylerinin benlik saygısı ve öz anlayış açısından incelemeyi amaçlamıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 20.64'tür (SS = 3.44). Çalışmada veri toplama aracı olarak“Merhamet Ölçeği”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”,“Öz Anlayış Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Bulgular, kadın öğrencilerin merhamet düzeylerinin erkeklere kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğunu göstermiştir. Cinsiyete göre benlik saygısı ve öz anlayışta anlamlı fark bulunmamıştır. Sınıf düzeyine göre üç değişkende de anlamlı farklılık saptanmamıştır. Sosyoekonomik düzeyi yüksek olan öğrenciler, daha yüksek benlik saygısı ve öz anlayış sergilemiştir. Dindar bireylerde de benlik saygısı ve öz anlayış düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Merhamet ile benlik saygısı ve öz anlayış arasında pozitif ilişkiler bulunmuştur. Regresyon analizinde bu değişkenlerin merhameti yordayıcılığı sınırlı kalmıştır. Bulgular ilgili alan yazın bağlamında tartışılmış ve gelecekte gerçekleştirilecek olan araştırmalara ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the levels of compassion in university students in relation to their self-esteem and self-compassıon. The mean age of the participants was 20.64 years (SD = 3.44). Data were collected using the 'Compassion Scale', the 'Rosenberg Self-Esteem Scale', the 'Self-Compassion Scale' and the 'Personal Information Form'. The findings showed that female students had significantly higher levels of compassion than male students. No significant differences were found in self-esteem or self-understanding according to gender. No significant differences were found in any of the three variables according to class level. Students from a higher socioeconomic background exhibited higher self-esteem and self-understanding. Religious individuals were also found to have higher levels of self-esteem and self-understanding. There were positive relationships between compassion, self-esteem, and self-understanding; however, the predictive power of these variables for compassion was limited in regression analysis. The findings were discussed in the context of related literature, and suggestions were made for future research.