Yesârî Asım Arsoy'un güftesi arûz vezninde yazılmış şarkılarının usûl-arûz vezni ilişkisi yönünden incelenmesi
Astudy of the compositions the lyrics of which belong to Yesari Asim Arsoy regarding rhythm-aruz meter relations
- Tez No: 249905
- Danışmanlar: PROF. YUSUF AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Sanat Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı 20.yüzyıl bestekârlarından Yesârî Âsım Arsoy'un bestelenmiş eserleri üzerindeki usul-arûz vezni ilişkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen çalışmada, bestekârın hayatı hakkında bilgi verilmiş, Yesârî Âsım Arsoy'un şarkılarının özellikleri anlatılmıştır.Güftesi Yesârî Âsım Arsoy'a ait 17 adet bestenin doğruluğu TRT arşivi ve kendi yazmış olduğu notalarıyla karşılaştırılarak tespit edilmiş ve çeşitli güfte mecmualarından eserlerin doğru güftelerine ulaşılarak incelemeler yapılmıştır. Daha sonra bu eserlerin bestelendikleri usul kalıpları üzerinde güftelerin arûz vezinleri gösterilmiştir. Böylece, bestesi Yesârî Âsım Arsoy'a ait güftesi arûz vezniyle yazılan eserlerde hangi usûl ile hangi arûz vezni kullanıldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to determine the relations between rhythm and Aruz Meter in the in the composed Works by one of the composer of the 20th century, Yesari Asım Arsoy, and to provide infarmation about his life regarding the point of his literary personality.In the study, keeping the goal in mind, we gave information about his life and his literary style, as well as stating the characteristic of his songs.Having reached the notes of seventeen compositions whose prose belongs to his, we obtained some determining. We obtained the correct lyrics booklet of the Works through ?Yesari Asım Arsoy?s life and Works? and some other lyrics booklet, and then we examined their forms and meanings. The Aruz Meter of the lyrics was shown on the rhythm patterns they were composed in. Therefore, inthe composition belonging to Yesari Asım Arsoy, which Aruz Meter was written in accordance with which rhythm is designated.The study has the characteristics of being a method of examining the relations between rhythm and Aruz of the lyrics of songs used in Turkish Music.