Türkiye'ye olan uluslararası turist akışı için bir model
A Model for the international flow of tourists to Turkey
  1. Tez No: 6035
  2. Yazar: OKAN SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜSLİM EKNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ill BÜRKtyE'YE OLAN ULUSLARARASI TÜRİS3? &RIŞÎ İÇİN BÎH MODEL ( Yüksek Lisans Tezi ) Okan SARI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1988 ÖZ Uluslararası turist akışının incelendiği çoklu doğrusal regresyon modelleri ile ilgili yapılan araştırmalarda, çok sık olarak çoklu bağ lantı sorunları ile karşılaşılmaktadır. Bu sorunların çözümlenmesinde ba zı istatistiksel yöntemlere başvurulmaktadır. Araştırma, Türkiye 'ye olan turist akışını inceleyen bir model olduğundan, öncelikle turizmin Türki ye'deki yeri açıklanmaya çalışılmıştır.Daha sonra turizm talebinin ya pısı ve özelliklerine değinilerek literatürde yer alan turizm talep tah min modolleri incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, 1970-1937 yılları arasında Türkiye'ye olan turist akışını etkileyen çeşitli değişkenlere dayalı çoklu doğrusal regresyon modelleri kullanılmıştır. Model çalışma ya girmeden önce çoklu bağlantı ile ridge izi yöntemi incelenmeye çalı şılmıştır «Daha sonra modelde değişkenler ' arasında görülen çoklu bağlan tı sorunları incelenmiş ve bu sorunların giderilebilmesi için ridge izi uygulanmıştır.Araştırma sonucunda,Türkiye'ye olan uluslararası turist a- kışını etkileyen değişkenlerin, turist akışını nasıl ve hangi yönde etki ledikleri ve ne gibi sonuçlar yaratabilecekleri değerlendirilmeye çalı şılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV A HCO-'L FOR THE INTERNATIONAL FLOW OF TOTRISTS TO TtiRKEY (M.Sc. Thesis) Okan SARI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AMD TECHNOLOGY September 1988 ABSTRACT The studies made abouth multiple regression models where internati onal tourists flows are analysed, one most frequently faces with multicol- linearity problems. In solving those problems it. is usually referred to statistical methods. Since this study introduced a model which investigates the number of tourists visiting Turkey, the plane of tourism in Turkey is especially tried to be examined.Afterwards by touching the nature and fea tures of tourism demand, the tourism demand estimation kodels are tried to be analysed. In this study a nmltiple regression model dependent on various variable such as income, relative price, foreign exchange rates, population and promotional expenditures which affect the tourist flow to Turkey, in between years 197C-19H7 is formed. Before making an attempt in forming the :Model multicollinearty and regression methods are presented, a fterwards the mi-lticollinearty problem appearing between the variables of the model are analysed and then in order to solve those problems the ridge trace method is applied. At the end of the study, the variables influencing the tourists flow to Turkey affect how and in which direction the results which are li kely to occur are tried to be evaluated.