Sağlık işletmelerinde maliyetlerin belirlenmesi, özel sektör ile kamu hastane işletmelerinde maliyet analizi ve bir uygulama
Determination cost of health management and an application (private and state hospitals? costs comparison)
- Tez No: 249906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ KURŞUNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Toplumun sağlık hizmetlerini yerine getirmek devletin başlıca görevlerinden biridir.devlet bu görevi kendi kurumlarından ya da özel sağlık kuruluşlarından hizmet satın alarak yerine getirmektedir.Bu nedenle tez konusu olarak sağlık işletmelerinden hastanelerde maliyetlerin belirlenmesi ve Özel ve Devlet hastaneleri maliyet karşılaştırması uygulamada yapılarak açıklanmaya çalışılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde; sağlık işletmeleri, sağlık hizmetleri, sağlık işletmesi türleri ve hastaneler hakkında genel bilgiler verilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde; hastanelerde muhasebe sistemi ve hastane işletmelerindeki gider türleri, hastane işletmelerinde uygulanabilecek maliyet muhasebesi yöntemlerini içermektedirTezin sonunda özel ve kamu hastanelerinin maliyetleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Government?smain of duty is given health service to society. Government gives this service with their institution or buying service from private institution.So that; this thesis? subject is determination cost of hospitals and private and state hospitals cost comparison.In first chapter, health working, healtyh services, the kind of health working and the general knowledges.In second chapter includes hospitals acclounting knowledge system and the kind of the hospital organizations and the cost accounting practices fort he hospitals.At the end of the thesis, private and state hospitals? costs are comparated.