XIII. yüzyılda Orta ve Doğu Anadolu'dan Batı Anadolu'ya göçler
The migrations from Middle Anatolia and East Anatolia to West Anatolia in the XIII th century
- Tez No: 249944
- Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Anadolu en eski devirlerden başlayarak doğudan ve batıdan istilalara maruz kalmış ve değişik medeniyetlere beşiklik etmiştir. XIII. yüzyıl öncesinde Türkmenler Doğu ve Orta Anadolu'da devletler meydana getirmişlerdir. Daha çok askeri maksatlı olan bu yerleşmeler dışında Anadolu'ya asıl Türkmen göçü XIII. yüzyılda Moğol istilaları sonucu gerçekleşmiştir.Babai isyanlarının zemin hazırladığı Moğol istilası Doğu ve Orta Anadolu'dan Batıya doğru yeni bir göç hareketini başlatmıştır. Moğol istilasının şiddetiyle Anadolu'nun uç'larına doğru gerçekleşen Türkmen göçü Batı Anadolu'yu bir çok yönden değiştirmiştir. Türkmenler kendilerine ait bir çok özelliği buralara taşıyarak yeni bir devri başlatmışlardır.
Özet (Çeviri)
Anatolia has been invaded from East and West since the prehistoric ages and it has been the craddle of civilization for different nations. Before the XIIIth Century The Turcoman people founded many states in the East and Central Anatolia. Except for these habitations which mostly had military aims, the main Turcoman migration occured in XIII th Century as a result of The Mongol Invasion.The Mongol Invasion, which was triggered by Babai revolts, started a new migration wave from East and Cenral Anatolia to West Anatolia. The Turcoman invasion through the borders of Anatolia, which occured due to the severity of The Mongol Invasion, changed West Anatolia in many aspects. The Turcoman People carried many specifications of themselves to these regions and started a new age.