Reklamlardaki imgelem gücünde yaşanan paradoksal olgular
Paradoxcial events and advertisement
- Tez No: 249953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZODAŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Reklamın bilgi sağlama rolünü, reklamı savunan pazarlamacıların ve reklamcılarınyanı sıra, reklamı savunmayanlar da benimsemişlerdir. Tüketiciler, mallara ilişkin bilgiedindiklerinde, istediklerini ve gereksinimlerini karşılayan bütçelerini daha verimli biçimdeharcama gücüne sahip olacaklardır. İyi bilgilerle donatılmış tüketiciler gerçektengereksinimlerini karşılayacak uygun malların üretilmesi konusunda talepte bulunabilecektir.Reklam bir işin, bir malın veya bir hizmetin para karşılığında, kitle iletişim araçlarında,tarif edilerek geniş halk kitlelerine duyurulmasıdır. Dünya üzerinde her gün yüz binlercefirma, milyonlarca ürün ve fikir üretirken aynı zamanda az ya da çok bu ürünlerin tanıtılmasıiçin reklam yapmaktadır.Günümüzde yaşanan ?değişim? kavramı, tüm alanlara işaret etmekle birlikte, özellikle?iletişim? konusunda kendini hissettirmektedir. Reklam kavramı da her yönü ile bir iletişimbiçimi olarak, gün geçtikçe önem kazanmakta ve çeşitli mecralar vasıtasıyla gerçekleştirileniletişimin bir parçası olmaktadır. Gündelik yaşamın vazgeçilmez öğesi haline gelmiş olanreklam, bir çok kişi ya da kuruluş tarafından çeşitli boyutları ile ele alınarak tartışılmakta veyeniden değerlendirilmektedir. Reklamın sosyal, ekonomik, toplumsal ya da psikolojiketkilerine yönelik yapılan araştırmalar aynı zamanda reklamın önemine ve çok yönlülüğüneişaret etmektedir. Bir iletişim şekli olması sebebiyle reklamın tüketici ile olan ilişkisi,reklamların tüketiciler tarafından nasıl algılandığı, oluşturulan iletişim stratejilerinin amacınaulaşıp ulaşmadığı firmalar için hayati önem taşımaktadır.Reklamcılar, etkili bir iletişim ve reklam ortamı yaratabilmek için tüketiciler üzerineikna edici iletişim uygulamaları kullanmaktadır. Bunlardan biriside reklamlardaki imgelerdir.İmgeler kültürün bir parçasıdır. İmgelere yüklenen anlamlar o toplumun ne tür bir yaşamabiçimi ne tür var olma programı ne tür bir eylem kalıbı benimsediğini gösterir. Hayatın birçok evresinde reklamlar yoluyla da insanoğlu da imgelerle karşı karşıya kalmaktadır. Yoldayürürken, arabayla giderken alış-veriş esnasında reklam imgeleriyle karşılaşmaması mümkündeğildir. Bu çalışma reklamlarda kullanılan bu imgeler ve paradoksal bütünlükler üzerinekurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The role of the ad to provide information, ad, marketers and advertisers as well asdefensive, not defending the ad were also adopted. Consumers, information about goods theywant and more efficiently meet the requirements of the budget will have spending power.Armed with good information consumers really need to meet the appropriate requirements inthe production of goods will be.Advertising a business, a goods or services in return for your money, masscommunication tools, is announced to describe the broad public audience. Every dayhundreds of thousands of companies around the world, producing millions of products andideas more or less at the same time to introduce these products to advertise.Today lived“change”concept, but refers to all areas, especially the“communication”isthe feeling itself. The concept of a dialog with all aspects of the ad format, the day isimportant and is performed through a variety of communications media is a part.Indispensable element of everyday life have become the ad, by a person or organization betreated with a variety of sizes and are evaluated are discussed. The ad's social, economic,social, or psychological effects as well as for research and the importance of the ad refers to amultifaceted community. Is a form of communication because of the ad's relationship withconsumers, how advertising is perceived by consumers, the aim of reaching communicationstrategy is vital for the company and does not reach.Advertisers, to create an effective communication and advertising media on convincingconsumers to use communications applications. One of these images are in the ad. Image ispart of the culture. Images uploaded to what kind of society means that there is what kind oflife forms that the program will show what kind of action pattern is adopted. Through manystages of life in the ad images you face is that the human race. When walking on the road, thecar during the exchange when it is not possible to compare the ad images. This study usedthese images in ads and on the integrity paradoxical.