Tip I ve Tip II diabetes mellituslu olgularda dermatoglifik ve genetik analizler
  1. Tez No: 24996
  2. Yazar: MUHSİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Temmuz 1990-Aralık 1991 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi (DETAM) Diabet kliniğine başvuran, klinik ve laboratuvar testleri sonucunda aşikar diabet tanısıyla takip edilen 250 Tip I {115 erkek ve 135 kadın), 250 Tip II (110 erkek ve 140 kadın) olmak üzere toplam 500 olgu ile kontrol grubunu oluşturan 300 (160 erkek ve 140 kadın) kişinin dermal örnekleri incelendi. Dermal örneklerin alımında röntgen filmi ve kağıt-stampa mürekkebi yöntemleri, olguların toplam 10485 kişiden oluşan akrabalarmdaki diabetin araştırılmasında ise pedigri yöntemi uygulandı. Çalışmamızda, toplam 800 kişinin II. parmak uçlarındaki ve el ayalarmdaki sweat por sayıları ile el parmak ucu örnek tipleri, total çizgi sayıları (TRC), tüm çizgi sayıları (ARC), interdigital bölgeler ile hipotenar bölgedeki elin palmar örnek tipleri, elin palmar yüzeyindeki temel çizgi sonlanmaları, a-b, b-c, c-d, d-A çizgi sayıları, atd açıları, el ayası bükülüm çizgileri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, dermal patterns of the 250 type I (115 males and 135 females) and 250 type II (110 males and 140 females), totally 500 diabetics, who had applied to Istanbul University Center for Experimental Research and Application (DETAM), and were diagnosed as having diabetes mellitus by clinical and laboratory tests between July 1990-December 1991 and 300 healthy individuals, as the control, group were analysed. X-ray film and paper-stamp ink techniques were used in obtaining of the dermal patterns, while pedigree method was used in the evaluation of the diabetes in 10485 relatives of the diabetic cases. Fingertip pattern types, total ridge counts (TRC), absolute ridge counts (ARC), palmar pattern types in the interdigital and hypothenar areas, main line terminations of the palmars, a-b, b-c, c-d, d-A ridge counts, atd angles, sweat pore counts of the Ilnd fingertips and palmars, and palmar flexion lines of the 800 individuals, both diabetics and controls were evaluated.