Yabancı sermaye hareketliliğinin kamu maliyesi üzerindeki etkileri: Türkiye üzerine bir inceleme
Foreign direct investment mobility?s effectes over public finance: The examination above Turkey
  1. Tez No: 249978
  2. Yazar: MEHMET ALİ KOÇAKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SENA EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Küreselleşme olgusunun ne zaman başladığı ile ilgili kesin bir tarih vermek mümkün olmamakla beraber insanlığın ekonomik ve sosyal olarak gerçekleştirdiği varsayılan sanayi devriminden sonra bu kavramın belirginleşmeye başladığı söylenebilir.Globalleşmenin bir aracı olarak yabancı sermaye; bir ülkenin karşılığını değişik biçimlerde ileride ödemek üzere başka ülkelerden temin ederek kısa sürede ekonomik gücüne ekleyebileceği mali ve teknolojik kaynaklar olarak tanımlamaktadır. Yabancı sermayenin dünyayı etkilemesi kaçınılmazdır
Özet (Çeviri)
When the start of the globalization phenomenon related to a certain date is not possible, as humanity's economic and social realized default after the industrial revolution can be said that this concept of getting specific.Global foreign capital as a tool activity, a country's future to pay money in different forms from the other countries in the short time it may add to the economic power of financial and technological resources are defined as. To influence the world of foreign capital is inevitable