Ahmed Adnan Saygun'un çoksesli müzikte/Türk çoksesli müziği'nde ulusalcılık görüş ve yönlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Ahmed Adnan Saygun?s nationalism ideas and directions on polyphonic music/Turkish polyphonic music
- Tez No: 249977
- Danışmanlar: PROF. Z. SEÇKİN GÖKBUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, müzikolojik bağlamda, ulusalcılık kavramının müzikle olan tarihsel ve kültürel ilişkisinin bir sanatçı bireyin görüşlerine ve çalışmalarına yansımasının Saygun örneğinde değerlendirilmesinden oluşur. Araştırmada, ulusalcılık kavramı ve bu kavramın Avrupa ve Türkiye'deki çoksesli müzikle ilişkisi kuramsal olarak tanımlanmış, ulusalcılık ideolojisinin ve çoksesli müzikte ulusalcılığın Saygun'un düşüncelerine, çalışmalarına ve diğer yönlerine yansıması değerlendirilmiştir.Saygun'un çoksesli müzikte/Türk çoksesli müziği'nde ulusalcılığı nasıl ifade ettiği ve tüm çalışmalarına yansıtıp yansıtmadığı, müzikte ulusalcılığı hangi kodlarla ifade ettiği, çoksesli müzikte ulusalcılık görüşlerinin Avrupa'daki ve Türkiye'deki ulusalcılık ideolojiyle ilişkisi ve siyasi yönü ve Saygun'un görüşleri ve çalışmaları hakkındaki görüşler belirlenerek değerlendirilmeye çalışılmıştır.Ortaya çıkan bulguların probleme, alt problemlere cevap verdiği ve sayıltılarla örtüştüğü görülmüş. Saygun'un çoksesli müzikte/Türk çoksesli müziği'nde ulusalcılık görüş ve yönlerinin bilinçsel ve bilinçdışı olarak ikiye ayrıldığı, temelde ideolojik bir ulusalcı olduğu, ulusalcılık görüşlerinin belirli kavramlarla kodlandığı ve çeşitli yönleri olduğu, ancak kendi ideolojisine uymayan teknikleri yok saymasının eleştirilecek yönü olduğu ve görüşleriyle eserlerinin zaman zaman uyuşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This musicological study comprises the evaluation of the relation between the concept of nationalism and music, under the framework of historical and cultural processes, by its reflection to a composer?s ideas and works. In this study, the theoretical framework is set by exposing the effects of the concept of nationalism on the polyphonic music in Europe and Turkey; then the effects of the nationalistic ideology and nationalism in polyphonic music on the ideas, works and other aspects of Saygun is evaluated.These problems was researched how Saygun expressed the concept of nationalism in polyphonic music/ Turkish polyphonic music; whether or not he reflected the concept of nationalism on all of his works; What were the codes that he used to express this ideas. In addition, the relation between his nationalism ideas to the nationalistic ideology of Europe and Turkey, his political ideas, and other?s opinion on his ideas and his works were investigated.It is shown that findings explain the problems, the sub-problems, as well as they vindicate the hypotheses. His nationalistic ideas and directions in polyphonic music/Turkish polyphonic music is divided into two substances as conscious and subconscious: He was an ideological nationalist, his nationalism ideas are encoded by the concepts, his rejection of contemporary musical techniques is criticized, and it is also shown that not all of his works correspond to his nationalism ideals.