Otel işletmelerinde yabancı iş gücü istihdamının değerlendirilmesi: Kemer örneği
Assessment of foreign labor employment in hotel businesses: The case of Kemer
  1. Tez No: 1010010
  2. Yazar: DENİZ ÖZLEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme; bilgi, sermaye ve insan hareketliliğini hızlandırarak uluslararası turizm talebinin çeşitlenmesine ve turist yoğunluğunun artmasına zemin hazırlamıştır. Türkiye'deki otel işletmelerinin farklı dil ve kültürlere hâkim, esnek ve nitelikli iş gücü ihtiyacını artırırken geleneksel personel yönetiminden stratejik insan kaynakları yönetimine geçişi zorunlu kılmıştır. Bu durum, iş gücü planlaması ve istihdam süreçlerinin kamu otoritesi açısından da düzenlenmesi ve yönetilmesi gereken bir sürecin varlığını ortaya koymaktadır. Çalışmanın temel amacı; göç, küreselleşme ve değişen turizm pazarının etkisiyle otel işletmelerinde ortaya çıkan yabancı iş gücü istihdamını ortaya çıkış sebepleri ile yarattığı sonuçları, sağladığı avantajları ve dezavantajları iş gücü piyasası ve insan kaynağı bağlamında ortaya koymaktır. Bu doğrultuda; küreselleşme, göç, turizm, otel işletmelerinde insan kaynakları ve yabancı iş gücü konularında alan yazın incelemesi yapılmıştır. Araştırmanın hedeflerine ulaşmak için nitel araştırma yöntemleri içerisinde yer alan analiz yöntemlerinden, betimsel ve içerik analizlerinden faydalanılmıştır. Veriler, Kemer ilçesinde faaliyet gösteren kamu temsilcileri, otel işletmelerinde çalışan yabancılar ve insan kaynakları uzmanları ile yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi aracılığıyla elde edilmiştir. Mülakatlar sonucunda, küreselleşmenin etkisiyle turist akışının çeşitlendiği ve yabancı çalışan ihtiyacının arttığı tespit edilmiştir. Özellikle Rusça ve İngilizce dillerinde iletişim becerisine sahip yabancı çalışanların hizmet kalitesini artırdığı gözlemlenmiş olup işletmelerin, çok dilli ve uluslararası kriterlere uyumlu istihdamı yerli iş gücünden karşılamakta zorlandığı belirlenmiştir. Bu durum, kamu otoritesi açısından yönetilmesi gereken bir göç akışı oluşturmakla birlikte nitelikli yetenek havuzunu koruyacak ve yerli iş gücünü sürece stratejik olarak dâhil edecek bütüncül bir insan kaynağı planlaması yapılmasının önemini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization has paved the way for the diversification of international tourism demand and an increase in tourist numbers by accelerating the movement of information, capital, and people. While increasing the need for a workforce that is proficient in different languages and cultures, flexible, and qualified, it has made the transition from traditional personnel management to strategic human resources management imperative for hotel businesses in Turkey. This situation highlights the existence of a process that must be regulated and managed by public authorities in terms of workforce planning and employment procedures. The primary objective of this study is to examine the employment of foreign labor in hotel businesses arising from the effects of migration, globalization, and the evolving tourism market by analyzing its underlying causes, resulting outcomes, and the advantages and disadvantages it presents within the context of the labor market and human resources. In this regard, a literature review was conducted on globalization, migration, tourism, human resources in hotel businesses, and foreign labor. To achieve the research objectives, descriptive and content analysis methods which are part of qualitative research methodologies were utilized. The data was collected through semi-structured interviews with public officials, foreign workers employed in the hotel industry, and human resources specialists in the Kemer district. The interviews revealed that, as a result of globalization, the tourist flow has become more diverse and the need for foreign workers has increased. It was observed that foreign workers with communication skills in Russian and English improve service quality, and it was determined that businesses struggle to meet the demand for multilingual and internationally compliant employment with the local workforce. This situation not only creates a migration flow that requires management by public authorities but also highlights the importance of implementing a comprehensive human resources plan that preserves the pool of qualified talent and strategically integrates the local workforce into the process.