Doğankent sağlık eğitim araştırma bölgesinde kuyu sularının fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik incelenmesi
- Tez No: 24998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN AKBABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
103 8-0 Z E T Doğankent Sağlık Eğitim Araştırma Bölgesindeki 3 köyde, toplam 69 kuyudan suların fiziksel, bakteriyolojik ve kimyasal incelenmesi planlandı ve uygulandı. Araştırmaya alınan kuyuların derinliklerinin ortalaması 32 (±5.48) metre olarak hesaplandı. Araştırma kapsamındaki kuyuların 51'inin (%73.9) 1 hane, 14' ünün (%20.3) 2 hane, 2'sinin (%2.9) 3 hane, 2'sinin (%2.9) 4 ve daha fazla hane tarafından kullanıldığı saptandı. Bir kuyuyu kullanan ortalama hane sayısı: 1.38 (±0.82) olarak saptandı. Araştırmamızda, kuyulardan yararlanan ortalama birey sayısı 8.46 (±5.23) olarak saptandı. Kuyulardan yararlanan birey sayısı arttıkça, ishal hızıda artmaktadadır (p=0.051). Kuyuların bulunduğu 69 haneden %76.4'sinde kuyular tuvalet çukurlarına 15 metreden daha yakındı. Tuvalet çukurlarının, kuyulara uzak ya da yakın olmasının, bakteriyolojik kirlilik bakımından farklılık bulunamadı. Kuyulardan yararlanan bireylerde ortalama günlük svı tüketimi: 34.4 (±9.6) litre olarak saptandı. Su tüketimi azaldıkça ishal görülme hızı arttığı görüldü (p0.05). Mevsimler arasında koliform kirlilik bakımından farklılık yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
104 Ö.A B fi T B A C T ANALYSIS OF THE POTABLE WATER SUPPLIES OF DO?ANKENT HEALTH REGION The potable water supplies of Doğankent Health Region were analysed in this study. Specimens from 69 wells of 3 health center regions were taken for physical chemical and bacteriological analyses. The mean well depth was 32 (±5.48) meters and the average number of houses served by one well was 1.38 (±0.82). In our studies the average number of users from wells was determined to be 8.46 (±5.23). Number of people using wells the incidence of diarrhea seemed to increases with the number (p=0.051). Within the 69 houses, (76.4%) had their wells were nearer than 15 meters to toilets. The distance of the holes to the wells did not seen to effect the bacteriological dirtiness. The mean amount of water consumption was 34.4 (±9.6) litres; and the rate of diqrrhea incidence was increased (p0. 05 ).There was no seasonal difference in bacteriological contamination level (p>0.05), but fecal contamination was highest in autumn (p>0,05 ).