Akut miyokard enfarktüsü geçiren bireylerin cinsel yaşamlarında karşılaştıkları güçlükler ve bilgi gereksinimleri
  1. Tez No: 24999
  2. Yazar: NEVİN AKDOLUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN TERAKYE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
VIII. ÖZET Bu araştırma, miyokard enfarktüsü geçiren bireylerin hastalığı nedeniyle günlük yaşam aktivitelerinde meydana gelen değişikliklerin cinsel yaşamlarındaki güçlüklere etkisini ve enfarktüs sonrası cinsel yaşanılan konusunda ne tür bilgi gereksinimlerinin olduğu nu ortaya çıkarmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmaya, Ankara belediye il sınırları içinde bulunan devlet ve üniversite hastanelerinin kardiyoloji servislerinde, ilk kez akut miyokard enfarktüsü tanısıyla tedavi olan, Ankara içinde oturan, evli ve 22 - 60 yaş grubunda olan hastalar dahil edilmiştir. Bunun için 1991 yılında bu hastanelerde tedavi olanların sayısı saptanarak %15'i örnekleme alınmıştır. Araştırma, Mart-Temmuz 1992 tarihleri arasında enfarktüs geçiren 110 bireyin, en farktüsü takiben en az iki ay en fazla beş ay sonra evlerinde bir kez ziyaret edilmesi ve görüşme sırasında anket formunun kullanılmasıyla tamamlanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Yüzdelik, Ki -Kare ve Fisher' in Kesin Ki -Kare testi kullanılmıştır. Bireylerin enfarktüs sonrası günlük yaşamlarının tüm alanlarında, gerek kendi gerekse ailelerin kararı ile önemli değişiklikler yaptıkları ve günlük aktivitelerini azaltma eğiliminde oldukları görülmüştür. Özellikle bireylerin aile içi sorumluluklarının alışkanlıklarının önemli oranda azaltıldığı, önceki aktif iş yaşamlarına dönemedikleri, bu nedenlerle aile içi ilişkilerinin ve duygusal yaşamlarının olumsuz yönde etkilendiği saptanmıştır. Bu değişikliklere balı olarak cinsel yaşamlarının niteliğinin önemli oranda azaldığı cinsel güçlüklerinin arttığı belirlenmiştir. Bireylerin günlük yaşamlarında yaptıkları kısıtlamalarda eşlerin önemli role sahip olduğu, bu kısıtlamaların aynı şekilde cinsel yaşama da yansıyarak cinsel güçlüklerinin artmasında etkili olduğu saptanmıştır. Enfarktüs sonrası 112cinsel yaşamın niteliğinin, fiziksel ve duygusal alanlarının olumsuz etkilendiği saptanmak la birlikte, sorumlulukların azalması ve bağımlılığın artmasına bağlı olarak en çok cinsel aktivite sırasında ölüm korkusunun yaşandığı, bu sorunun ise cinsel ilişki sırasında fiziksel güçlüklerin yaşanmasına neden olduğu belirlenmiştir. Bu güçlüklerin bireylerin cinsel yaşamlarını kısıtlamalarında ve cinsel isteklerinin azalmasında etkili olduğu görülmüştür. Enfarktüs geçiren bireylerin üçte birinden fazlasının, cinsel yaşamlarında kendi yeterliliklerini değerlendirmek amacıyla enfarktüsten hemen sonra cinsel ilişkide bulundukları, yarıdan çoğunun ise ölüm korkusu ve diğer duygusal endişelere bağlı olarak cinsel aktivitelerini olması gerekenden daha geç bir süreye erteledikleri belirlenmiştir. Ayrıca cinsel güçlüklerin yaşanmasında, bireylerin yeterli cinsel bilgiye sahip olmamalarının sağlık personelinin yeterli cinsel açıklamada bulunmamasının ve bireylerin cinsel güçlüklerini dile getirememelerinin de etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca enfarktüs sonrası cinsel yaşam konusunda bireylerin bilgi gereksinmelerinin oldukça fazla olduğu ortayacı karılmıştır. Enfarktüs sonrası yaşanan cinsel güçlükler ve bilgi gereksinimleri tartışılmış, sonuçla ra uygun önerilerde bulunulmuştur. 113
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been carried on the patients who had myocardial infarctiis in order to observe the effect of daily hard ships on their sexual life and find out what kind of needs they have after infarctus. The patients who are at the age of 20 - 60, married and who live in Ankara and have been treated with the diagnosis of acute myocardial infarctus at the state and univercity hospitals in the municipality of Ankara city. In order to carry on this research the number of the people who were treated in these hospitals in 1991 were established and only %15 of them have been included in the sampling. The research has been accomplished by visiting 110 people who had infarctus between March and July 1992, at least once at then- home between 2 and 5 months after the onset of infarctus. In the evaluation of the data Chi square, percentage and Fisher's chi square have been used. After the infarctus it has been established that individuals have had a lot of changes in their life by their own or their parents decision and tended to reduce their daily activities. It has been stated that individuals have reduced their parental responsibilities and their habits, and that they haven't turned back to their active daily life and for this reason their parental relation and sensational relations have been affected in negative way. Depending on these changes the quality of their sexual life has been considerably decreased and their sexual difficulties have increased. It has been proven that married partners have had great influence on the patients decrease of their daily life and that these reductions has affected their sexual life and caused increase in sexual difficulties. 114Although it has been established that the quality and physicial and sensational areas of the individual have been negatively influenced, commonly individual felt the death fear during the sexual intercourse and this question has caused physical difficulties, depending on the reduction of responsibilities and increase in depandence. It has been observed that these difficulties have been effective on the reduction on the individual's sexual relations and decrease in libido. More than one out of three of the individuals who have had infarctus have tried a sexual relation immediately after the treatment in order to see whether they are sexually active or not and more than half of them cancelled their sexual relation into a later period because of death fear and other sensational worries. Lack of knowledge, insufficient explanations of the health workers and difficulty in telling the individual's sexual life all have been very effective in having the same sexual problems again and again. It has been found out that individuals need a lot of knowledge on sexual life. Difficulties in sexual life and knowledge needs have been discussed and some ideas that are in accordance with the consequences have been put forword by the researcher. 115