Ömer Nasuhi Bilmen tefsiri'nde Yahudi ve Hıristiyanlara bakış
The view to Jews and Christians in the tafsir of Omar Nasuhi Bilmen
  1. Tez No: 249980
  2. Yazar: CEMAL ARBAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çağdas meâlcilerimizden ve Kur'an müfessirlerimizden biri olan ÖmerNasuhi Bilmen, ?Kur'an-ı Kerim'in Meâl-i Âlisi ve Tefsiri? adındaki çalısmasındaYahudi ve Hıristiyanların tarihi hakkında bilgi verir. O, Hz. ?brahim'in hem Yahudive Hıristiyanların hem de islâmdan önceki politeist Arapların babasıdır.O, Yüce Allah'ın ehl-i kitap olan Yahudi ve Hıristiyanlara peygamberlik,hükümdarlık, kutsal kitap ve hikmet gibi üstünlükler verdiğini fakat onlarınsözlerinde durmadığını belirtir.Bilmen'in tefsirinde Ehl-i Kitap hakkında en çok dikkat çektiği konu,kitaplarında Peygamberimizin betimlemeleri ve ismi yazılı olmasına rağmen onlarınbunu bozdukları, yeniden yazdıkları ve değistirdikleridir.O, Ehl-i Kitap olan Yahudilerin, Üzeyir (a.s.)'ı Allah'ın oğlu olarak telakkiettiklerini, Hıristiyanların da Hz. ?sa (a.s.)'ı Allah'ın oğlu veya Allah olarakgördüklerini belirtir. Bununla birlikte, bugün sahip olduğumuz ?ncillerin orijinalolmadığını sonradan sekillendiğini, ?ncil adının verildiğini ileri sürer.Müfessirimiz, idare Müslümanların elinde olursa hem ehl-i kitapın hem deMüslümanların barıs içersinde birlikte yasayacağını iddia eder.Kur'an- Kerim bize ders vermek amacıyla önceki milletlerle ilgili kıssalarasıklıkla yer verir. Kur'an'ın anlattığı kıssalar içerisinde özellikle ?srailoğullarıylailgili olanlar önemli bir yer tutmaktadır. Biz de Kur'an'da anlatılan Ehl-i Kitaplailgili âyetleri Ömer Nasuhi Bilmen'in yapmıs olduğu izahlar yardımıyla anlamayaçalıstık. Tevfik ancak Allahtandır.
Özet (Çeviri)
Omar Nasuhi Bilmen, one of our contemporary interpreters andcommentatators on the Qur?an, gives knowledge about the history of Jews andChristians in his work called ?Kur?an-ı Kerim?in Meâl-i Âlisi ve Tefsiri?. He statesthat Hz. ?brahim (Abraham) is the father of both Jews and Christians and also thefather of polythist Arabics in Mekke previous to ?slâm.He states that the almighty God superioties like prophethood, sovereignty,holy book and wisdom to Jews and Christians who are ?Ehl-i Kitap? but they did notkeep their promises.In Bilmen?s ?tafsir?, the matter which he mostly points out about ?Ehl-i kitap?is that although descriptives and name of our prophet are written their books, theycorrupt, rewrite and change this.He states that the Jews who are ?Ehl-i kitap? consider Uzeyyir (a.s.) as the sonof the God and the christians consider Jesus Christ as the son of God or the Godhimself. Moreover, he claims that the Bibles we have today are not the original andare formed later, but called ?Bible?.Our interpreter claims that if the administration is in the hands of Muslimsboth ?Ehl-i Kitap? and Muslims will live in peace together.The Holy Qur?an often gives place to tales about previous nations to give us alesson. Among the tales about the Qur?an tells, especially the ones that are about?Israiloğulları? play an important role. We have tried to under stand the verses about?Ehl-i Kitap? that are told in Qur?an with the help of the explanations of OmarNasuhi Bilmen. Divine Guidance is from God.