Günümüz tefsir problemleri açısından Ömer Nasuhi Bilmen tefsirinin tahlili
Analysis of Ömer Nasuhi Bilmen's termination in terms of today's tasir problems
- Tez No: 840388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ömer Nasuhi Bilmen'in Kur'ân-ı Kerim'in Yüce Meali Âlisi ve Tefsiri isimli eseri üzerinden Günümüz Tefsir Problemleri tahlili yaparak Bilmen'in kendine özgün yorumlarını, problemlere yaklaşımını ve çözüme kavuşturma yöntemlerini ortaya koyarak bu tefsirin tanıtımını yapmayı amaçladık. Çalışmamızda ilk olarak Bilmen'i ve eserlerini tanıtmaya çalıştık. Bu tezimizde Günümüz Tefsir Problemleri adıyla yazılmış eserleri tarayarak bu eserlerde değinilen konulardan Ömer Nasuhi Bilmen'in tefsirinde yer verdiği konuları seçerek çalışmamızı bu konular üzerinde yoğunlaştırdık. Tezimize seçtiğimiz konuları üzerine yapılan çalışmaları tarayarak başladık. Öne çıkan problemler hakkında yapılmış güncel yorumları ve bu problemlerin çözüme kavuşması için ortaya konan farklı yaklaşımları bularak Bilmen'in yaklaşımlarıyla kıyasladık. Bilmen'in üzerinde durmadığı tefsir problemlerine çalışmamızda yer vermeyerek tezimizin kapsamını Bilmen'in üzerinde durduğu konular olarak belirledik. Çalışmamızın neticesinde Bilmen'in Günümüz Tefsir Problemleri konusundaki yaklaşımlarını ve yaklaşımlarının arka planında yatan sebepleri tespit etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
We aimed to promote this commentary by analyzing Contemporary Tafsir Problems through Ömer Nasuhi Bilmen's work titled Kur'ân-ı Kerim'in Yüce Meali Âlisi ve Tefsiri, revealing Bilmen's unique interpretations, his approach to the problems and his methods of solving them. In our study, we first tried to introduce Bilmen and his works. In this thesis, we scanned the works written under the name of Contemporary Tafsir Problems and selected the subjects mentioned in these works by Ömer Nasuhi Bilmen in his commentary and proceeded our study on these subjects. We started our thesis by scanning the studies on the topics we chose. We found current comments about the prominent problems and different approaches put forward to solve these problems and compared them with Bilmen's approaches. By not including the exegetical problems that Bilmen did not focus on in our study, we determined the scope of our thesis as the issues that Bilmen focused on. As a result of our study, we tried to determine Bilmen's approaches to Today's Tafsir Problems and the reasons behind his approaches.