Ömer Nasuhi Bilmen'in tefsirinde iman ve küfür kavramı -Kur'ân-ı Kerim'in Meal-i Alisi ve Tefsiri bağlamında-
The concept of faith and disbelief in Ömer Nasuhi Bilmen's tafsir-within the context of the Qur'an's translation and exegesis-
- Tez No: 937023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEYİD GECİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsanoğlunun manevî temel ihtiyaçlarından biri inanma duygusudur. Kişi yaşamış olduğu dünyada etrafındaki olaylara ve hayata inancı sayesinde anlam vermektedir. İslam dini kişiden mutlak bir iman ve teslimiyet beklemektedir. Bu durumun dışındakiler ise inkârı gerektirmektedir. İman ve küfür kavramları yalnızca basit bir kavrayış biçimi değil, bünyesinde emir ve yasakları da bulunduran, özelden genele kadar evrende var olan her şeye bir anlam biçimi getiren ve bireyin her iki dünyasını da etkileyen iki temel kavramdır. İman ve küfür kavramları üzerine çok fazla çalışma yapılmış olsa da çağımızda yaşamış olan ve İslam düşünürlerinden ve bu düşünceye önemli bir katkıları olan olan Ömer Nasuhi Bilmen iman ve küfür kavramlarına önemli yorumlar yapmıştır. Kur'ân-ı Kerîm'in Türkçe Meâl-i Âlîsi ve Tefsiri adlı eserinde iman ve küfür kavramlarını derin bir analize tabi tutmuş felsefî ve kelamî yönden değerlendirilmiştir. Çalışmamızda Ömer Nasuhi Bilmen'in iman ve küfür kavramlarına dair görüşleri, âyetler bağlamında değerlendirilmiştir. Müfessirin bu iki kavrama, kendinden önceki âlimlerin yorumlarına ek olarak kelâmî bir perspektif üzere yaklaştığı ve felsefîk olarak değerlendirdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the spiritual fundamental needs of humankind is the sense of belief. Through belief, individuals find meaning in the events around them and in life itself. Islam demands absolute faith and submission from individuals, and anything outside of this framework entails denial. The concepts of faith (iman) and disbelief (kufr) are not merely simple notions of understanding; they are comprehensive principles encompassing commands and prohibitions, assigning meaning to everything in the universe from the particular to the universal, and influencing both the worldly and spiritual lives of individuals. Although many studies have been conducted on the concepts of faith and disbelief, Ömer Nasuhi Bilmen, a prominent Islamic thinker of our era who has made significant contributions to Islamic thought, provided noteworthy interpretations of these concepts. In his work The Supreme Turkish Translation and Tafsir of the Qur'an (Kur'ân-ı Kerîm'in Türkçe Meâl-i Âlîsi ve Tefsiri), he subjected the concepts of faith and disbelief to in-depth analysis, evaluating them from both philosophical and theological perspectives. In this study, Ömer Nasuhi Bilmen's views on the concepts of faith and disbelief are examined in the context of Qur'anic verses. It is observed that the exegete approached these two concepts from a theological perspective, adding to the interpretations of earlier scholars, and evaluated them philosophically.