Kumluca ilçesinde doğal ortamın beşeri faaliyetlere etkisi
The effect of natural envirament to human activities in the town; Kumluca
- Tez No: 249986
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSİ GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Kumluca ilçesi Akdeniz Bölgesinin Antalya Bölümünde yer alır. Antalya merkeze 95 km uzaklığında olan Kumluca nın kuzeyinde Korkuteli, kuzeydoğusunda Antalya Merkez ilçe, doğusunda Kemer, güneyinde Akdeniz, batısında Finike ve Elmalı ilçeleri bulunur.Yüzölçümü 1253 km² olan Kumluca; 4 belediye, 24 köyden oluşmaktadır. 2007 nüfus sayımına göre, ilçenin nüfusu 65.924 dür.Kumluca da ki tarihi Rhodiapolis antik kentinden çıkarılan tarihi eserler buranın tarihinin m.ö.8.y.y la kadar uzandığını göstermektedir. İlçe sınırları içerisinde zengin tarihi eserler ve el değmemiş doğa güzellikleri bulunmaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarında Finike ye bağlı bir Nahiye merkezi iken 1958 yılında ilçe olmuştur.Yeryüzü şekilleri bakımından oldukça engebeli bir yapıya sahiptir. Kumluca ovasının hemen gerisinde Beydağları ve Tahtalı dağları bulunur. İlçe merkezinin bulunduğu Kumluca Ovası ülkemizin en verimli arazilerinden biridir. Kıyı gerisinde bir duvar gibi yükselen sıradağlar bu ovaya soğuk havanın gelmesini engellemiş, bu da Kumluca da turfanda sebze ?meyve üretilmesini sağlamıştır.Kumluca ilçesinde tipik bir Akdeniz iklimi hüküm sürer. Ancak ilçenin yüksek kesimlerinde iklim sertleşir. Yıllık ortalama yağış miktarının 960 mm dir. İlçede doğal bitki örtüsü maki ve ormanlardır. Yeryüzü şekillerinin engebeli olmasından dolayı akarsuların boyları kısa ve genellikle mevsimlik akarsulardır. İlçenin en önemli akarsuları Alakır Çayıdır. Bu Çay üzerinde bir de baraj bulunur.Kumluca ovası verimli alüvyon topraklardan oluşmuştur. Diğer kesimlerde ise genellikle Kırmızı renkli Akdeniz toprakları bulunur. Ülkemizin turfanda sebze ihtiyacının büyük bir kısmı bu topraklardaki cam ve plastik seralardan karşılanmaktadır. Antalya ilindeki seraların %25 i Kumluca da bulunmaktadır. Ayrıca narenciye ve nar üretimi de önemli bir yer almaktadır. İlçe ekonomisinin temeli bu tarımsal faaliyetlere dayalıdır.
Özet (Çeviri)
Kumluca is in the Antalya part of the Mediterranean Region. It?s 95 km distance from the Antalya. There is Korkuteli in the north, Antalya in the northeast, Kemer in the east, Mediterranean Sea in the south and Finike and Elmalı in the west of Kumluca.Kumluca ,whose area is 1253 km², is composed of 4 city hall, 24 villages and 139 wards. According to the result of the 2007 population census, the population is 65.924.Historical artifacts which are found from the Rhodiapolis antique city, show that the history of here is tracing back to the b.c.8 y.y. There are rich historical artifacts and untouched naturel beauties in the area. It was a town, bounded to Finike, in Republic years and then became a township in 1958.It has got very hilly structure in point of surface shapes. There are Bey and Tahtalı Mountains behind the Kumluca valley. Kumluca valley has got the most fertile soils of Turkey. The range of mountains, rising as a wall behind the beach, prevent the cold weather and this provides early vegetable and fruit growing in the area.There is Mediterranean climate in Kumluca but it is harden in the high district of the city. The amount of rainfall intensity in a year is 960 millimeter. The naturel flora in the city is forests and small trees. As a result of hilly structure, the length of rivers is short and generally it is seasonal rivers. The most important river in the city is Alakır Stream and there is a dam on it also.Kumluca valley is consisted of fertile alluvial soils and there is usually Red Mediterranean Soil in the other parts. Most of our country?s early vegetable and fruit needs are met from the glasshouses of the city. The 25 percent of the glasshouses is in the Kumluca. In addition to this, citrus fruits and pomegranate growing takes place an important part in economy. The basic of the city economy is based on agriculturel activities